Wydarzenia

ROK 2016   ROK 2015    ROK 2014    ROK 2013    ROK 2012    ROK 2011    ROK 2010

 2012

19 grudnia

W świetlicy im. bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku odbyło się spotkanie opłatkowe dla dzieci i ich rodziców. Na stole znalazły się pierniki, które wcześniej, z wielką radością, upiekły dzieci. Dziewczęta i chłopcy zostali obdarowani słodkimi paczkami, które mogłyśmy zakupić dzięki środkom z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie. Pod choinką znalazły się również prezenty, które otrzymałyśmy bądź zakupiłyśmy dzięki ludziom dobrej woli i staraniom sióstr. Wszystkim Darczyńcom składamy Bóg zapłać.

6 grudnia

 

W Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku odprawiona została kolejna comiesięczna Nowenna do bł. Marii Karłowskiej, po której M. Gracjana Zborała – przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Pasterek, wszystkim czcicielom błogosławionej złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i obdarowała opłatkami na wieczerzę wigilijną, które wypiekają nasze siostry w Poznaniu.

GRUDZIEŃ

 

 

27 października

 

W budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu odbyło się wręczenie nagród Laureatom konkursu: „Święta Elżbieta węgierska – królowa biedaków”. Organizatorem konkursu było Grudziądzkie Centrum Caritas, Szkolne Koło Caritas działające przy ZSO nr 5 oraz Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek. Celem konkursu było „zapoznanie z postacią św. Elżbiety i Jej działalnością, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka oraz zachęcenie do naśladowania Jej postawy, pełnej ofiarnej miłości, wrażliwości i otwartości na bliźniego poprzez pełnienie uczynków miłosierdzia”.

W kategorii prac multimedialnych III miejsce zajęła Zuzanna Sikorka, gimnazjalistka, która swoją pracę przygotowała pod kierunkiem s. Ewy Lutrzykowskiej podczas zajęć w świetlicy im. bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku.

12-14 października „

Powołane, aby wierzyć, służyć i miłować”, taki temat towarzyszył kobietom na kolejnym rekolekcyjnym spotkaniu, które odbyło się w Centrum Duchowości Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku. Na rekolekcje przyjechały 44 kobiety z różnych stron Polski. Rekolektantkom towarzyszyło dwóch kapłanów: ks. egzorcysta Józef Kiełpiński
i ks. Janusz Kowalski, oraz s. Sylwia Prokopowicz, s. Katarzyna Maciejewska i s. Ambroża Kowalkowska. Ważnym i nieodzownym darem w tych rekolekcjach była posługa w kuchni s. Mirosławy Mikołajczak i wspomagających sióstr z Nowicjatu.

Tematyka rekolekcyjnego spotkania nawiązywała do rozpoczynającego się roku wiary i miała za cel pobudzić kobiece serca do głębszego i bogatszego przeżywania w swoim życiu, pracy i w swoich rodzinach żywej i świadomej wiary, służby i miłości. Trzy biblijne postacie: Maryja, Marta i Magdalena ukazywane w konferencjach, uświadamiały słuchającym, jak wierzyć, służyć i miłować. Film o świętej Marii Magdalenie także pokazał uczestniczkom, że wiara nie jest w pełni przeżywana, gdy brakuje w niej bezinteresownej służby i miłości. Ważnym punktem rekolekcji dla kobiet oprócz Mszy świętej i konferencji jest Adoracja i modlitwa uzdrowienia. Przygotowaniem do dobrego przeżycia tej formy modlitwy była podczas tych rekolekcji procesja z różańcem fatimskim, przygotowana przez s. Mistrzynię Renatę Hanyżewską. Niedzielne przedpołudnie kobiety spędziły w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej, aby przy Jej relikwiach słuchać i uczyć się - jak Ona przeżywała wiarę, służbę i miłość w powołaniu zakonnym.

 

7 października

 

W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku w Jubileuszowej Mszy św. za 60 lat życia zakonnego dziękowała nasza współsiostra s. Amalia Naspińska. Eucharystii przewodniczył Ks. Dziekan Dr Grzegorz Tworzewski.

5-7 października

 

Weszła do domu i pozdrowiła Elżbietę” – to hasło październikowego dnia skupienia dla dziewcząt, które odbyło się w Jabłonowie - Zamku w Centrum Duchowości im. Bł. Marii Karłowskiej. Dziewczęta przyjechały do nas z Tczewa, z Gdyni, z Poznania, z Bydgoszczy oraz z okolic Nowego Miasta Lubawskiego. Skupienie poprowadzili: ks. Janusz Kowalski, s. Dorota Cichon i s. Monika Szczodrowska.
PAŹDZIERNIK  

09 września      

 

W Rywałdzie Królewskim – Uroczysta Suma pod przewodnictwem Pasterza diecezji toruńskiej Ks. Bp Andrzeja Suskiego, w związku z 40. Rocznicą Koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Rywałdzkiej Pocieszycielki Strapionych, inaczej zwanej Matką Bożą Cygańską.

Siostry i podopieczne Domu Generalnego wraz z ponad 100 osobową grupą czcicieli Matki Bożej z Jabłonowa Pomorskiego, których duchowym przewodnikiem był proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla - Ks. Dziekan Grzegorz Tworzewski, uczestniczyły w pieszej pielgrzymce zmierzającej do Pani Rywałdzkiej.

 

5 września       

 

W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie - Zamku, Wspólnota Domu Generalnego rozpoczęła dziewięciomiesięczną nowennę przygotowującą do ważnego wydarzenia duchowego, jakim jest przybycie Matki Bożej Częstochowskiej w kopii Jasnogórskiego Obrazu do Sanktuarium z 5 na 6 czerwca 2013 r. Łaska ta związana jest, z rozpoczętą 26 sierpnia br. w diecezji toruńskiej, peregrynacją Czarnej Madonny. Przybycie Matki Bożej oznajmiło, o godz. 17.00, trzyminutowe bicie dzwonów we wszystkich kościołach naszej diecezji. Po zakończonej Mszy św. na placu przy kościele Ojców Paulinów w Toruniu, delegacje wszystkich parafii diecezji toruńskiej z rąk bp-a Andrzeja Suskiego i bp-a Józefa Szamockiego, otrzymały stągwie, które nawiązują do Kany Galilejskiej i przypominają, że wiara czyni cuda. Będą one zapełniane przez wiernych „zapisem duchowych darów”, w postaci próśb, podziękowań, postanowień, zawierzeń, otrzymanych łask. Następnie, z końcem peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego, stągwie te wrócą do katedry toruńskiej, „jako szczególne wotum, jako świadectwo spotkań z Matką Bożą”.
WRZESIEŃ  

10 lipca            

 

Dzieci ze świetlicy środowiskowej prowadzonej przez nasze Zgromadzenie uczestniczyły w wakacyjnej wycieczce do MEGA - PARKU w Grudziądzu – Rudniku. W miasteczku westernowym Kansas City czekało na nie mnóstwo atrakcji, m.in. przejazd wozem osadników, pojazdem Flinstonów, wizyta w Krainie Baśni i Legend. Dzieci mogły się przenieść miliony lat wstecz, oglądając dinozaury, które poruszały się, wydawały dźwięki ..., w strumieniu przy kopalni złota poszukiwały samorodków złota, na strzelnicy Apacza sprawdzały swoje umiejętności strzeleckie. Dużym powodzeniem cieszył się LUNAPARK, a w nim basen z łódkami, Autodrom i Byk Rodeo. Poza tym w miasteczku Konsans City panuje niesamowita atmosfera Dzikiego Zachodu. Na ulicach przechadzają się kowboje i indianie... Co godzinę można śledzić niesamowite, zabawne przygody Lucky Luka i Bandy Braci Dalton oraz podziwiać zręczność jeźdźców na koniach. Wycieczka finansowana była ze środków Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.
07 Lipca             W Jabłonowie – Zamku, w Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej, Jego Ekscelencja Ks. Bp Józef Szamocki przewodniczył Mszy św. jubileuszowej. Za 25 lat życia zakonnego dziękowały Panu Bogu cztery siostry: s. Lucyna Gawłowicz, s. Flawia Paciorek, s. Wanda Gilla i s. Kinga Wardin.

LIPIEC

 

 

23 czerwca      

 

 W Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku trzy nasze siostry: s. Bonawentura Żwirkowska, s. Szczepana Kochaniec i s. Bernarda Bielanowska świętowały swój ZŁOTY JUBILEUSZ ŻYCIA ZAKONNEGO. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. Stanisław Madeja CSsR.

09 czerwca       

 

W ramach obchodów 15. rocznicy beatyfikacji bł. Marii Karłowskiej, 3. rocznicy Jej Patronatu nad miastem Jabłonowo Pomorskie, 50 lat nadania praw miejskich oraz Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przed zamkiem jabłonkowskim odbył się koncert: „Jan Kiepura i Martha Eggerth – najsłynniejsze śpiewające małżeństwo świata”. Na występ złożyły się arie i pieśni z repertuaru tego sławnego małżeństwa. Zebrani goście wysłuchali arii i duetów z oper i operetek Giacomo Pucciniego, Imre Kàlmàna, oraz pieśni neapolitańskich w wykonaniu solistów Opery Nova: Magdaleny Polkowskiej (sopran) i Pawła Krasulaka (tenor). Przy instrumencie klawiszowym towarzyszył im Artur Plich - muzyk bydgoskiej opery i narrator – Maciej Puto, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy, „który snuł opowieść o życiu Marty Eggerth i Jana Kiepury, ich miłości do siebie, sztuki i swoich ojczyzn”. W koncercie uczestniczył wiceprzewodniczący sejmiku Ryszard Bober, starosta brodnicki Piotr Boiński, władze samorządowe Miasta i Gminy Jabłonowo-Pomorskie oraz mieszkańcy naszego miasta.

 06 czerwca    

 

 Dziś obchodziłyśmy wspomnienie liturgiczne bł. Marii Karłowskiej, które zostało ustanowione przez bł. Jana Pawła II w Zakopanem. W dniu tym świętowałyśmy 15. rocznicę beatyfikacji Marii Karłowskiej, naszej Założycielki oraz 3 lata Jej Patronatu nad miastem Jabłonowo Pomorskie. O godz. 15.00 wspólnie z czcicielami Błogosławionej zgromadziliśmy się w jabłonkowskim Sanktuarium na nieustannej Nowennie do bł. Marii pasterki.

05-06 czerwca

 

W wigilię liturgicznego wspomnienia bł. Marii Karłowskiej, Założycielki naszego Zgromadzenia, w Sanktuarium jabłonkowskim, czciciele Błogosławionej trwali na modlitwie w nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Nocne czuwanie przed Panem poprzedzone zostało Mszą św. o godz. 20.00, której przewodniczył Ks. Dziekan Grzegorz Tworzewski w asyście księży z dekanatu. Obok sióstr, postulantek i podopiecznych na modlitwie trały Matki Różańcowe z parafii p.w. Chrystusa Króla i parafii p.w. św. Wojciecha w Jabłonowie Pomorskim, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. O godz. 7.00 w uroczystej Eucharystii dziękowaliśmy Panu Bogu za dar beatyfikacji naszej Matki Założycielki i prosiliśmy o łaskę Jej kanonizacji.

04 czerwca      

 

 W świetlicy środowiskowej im. bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku gościliśmy aktorkę Teatru im. Wilama Horzycy, Panią Zofię Melechównę. Pani Zofia starała się zachęcić dzieci do czytania książek i zaprezentowała młodej publiczności kilka wierszy, w tym: Paweł i Gaweł Aleksandra Fredry, Koza, kózka i wilk Adama Mickiewicza, Żaba Jana Brzechwy.

Dzieci również miały okazję indywidualnie bądź z Panią Zofią Melechówną w duecie zarecytować lub odczytać wybrany wiersz. Na koniec dzieci podziękowały aktorce za poświęcony im czas i wręczyły kwiaty.

 

03 czerwca       

 

 Na Rynku w Jabłonowie Pomorskim, o godz. 16.00, została odprawiona Msza św. z okazji 15. rocznicy beatyfikacji Błogosławionej Marii Karłowskiej, 3. rocznicy Jej Patronatu nad miastem oraz 50 – lecia nadania praw miejskich dla Jabłonowa Pomorskiego. Mszy św., w asyście zaproszonych kapłanów, przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Bp Dr Andrzej Suski. Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście: posłowie, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Torunia Michał Zalewski, przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu brodnickiego, goście z gmin sąsiednich, przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, Siostry Pasterki z terenu całego kraju wraz z wychowankami oraz mieszkańcy miasta i gminy. Podczas Mszy św. śpiewał chór „Lira" działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Po uroczystej Mszy św., przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Perszke, odczytał uchwałę Rady Miejskiej przyznającej tytuł „Honorowego Obywatela Jabłonowa” Jego Ekscelencji Ks. Biskupowi Andrzejowi Suskiemu i prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu.

 

CZERWIEC

 

 

26 maja           

 

W świetlicy środowiskowej im. Bł Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku świętowaliśmy przy grillu Dzień Matki i Dzień Dziecka. Dzieci „uczciły” swoje Mamy krótkim programem artystycznym, w którym znalazły się ciepłe słowa pod adresem Mam, trochę humoru i oczywiście laurki z życzeniami i symboliczny kwiatek.

Po tej oficjalnej części rozpoczęła się wspólna zabawa. Jak zawsze została przygotowana seria konkursów, w których chętnie wszyscy brali udział, nie wyłączając Mam. Spotkanie przy grillu zostało zorganizowane ze środków pieniężnych z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

 

 MAJ 2012  

29 kwietnia       

 

Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna tydzień modlitw o powołania do służby Bożej w Kościele św. Tego dnia nasze siostry apostołowały w dwóch świebodzińskich parafiach: w parafii p.w. św. Michała Archanioła oraz p.w. NMP Królowej Polski. Wiernym obu parafii została przybliżona postać bł. Marii Karłowskiej i Jej dzieło. W spotkaniu z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania, Siostry dały świadectwo o swoim powołaniu i zaprosiły dziewczęta na rekolekcje organizowane przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek.

28 kwietnia   

 

W łączności z Kościołem diecezji pelplińskiej, w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, pożegnałyśmy śp. Księdza Biskupa Prof. Dr Hab. Jana Bernarda Szlagę. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski. Homilię wygłosił Arcybiskup Henryk Muszyński, Prymas Polski – senior.

  „Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój sługa, biskup Jan, któremu powierzyłeś troskę o Kościół Pelpliński, wszedł do radości swojego Mistrza i otrzymał nagrodę za apostolskie trudy.”

13-15 kwietnia

 

W Centrum Duchowości im. Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku przeprowadzone zostało dla dziewcząt skupienie, którego tematem przewodnim było: „Jestem człowiekiem miłosierdzia”. Skupienie poprowadzili: ks. Janusz Kowalski, s. Dorota Cichon oraz s. Edyta Kołpacka.
KWIECIEŃ 2012  

23-25 marca     

 

W tych dniach, w Centrum Duchowości Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie –Zamku, odbyło się kolejne skupienie rekolekcyjne dla kobiet, które przebiegało wokół tematu: „Kościół domem życia, pojednania i miłości”. Panie, podczas konferencji, które głosili: ks. Janusz Kowalski i ks. kanonik Józef Kiełpiński, miały okazję zgłębić treści dotyczące sakramentów, które w Kościele dają życie, pojednanie i miłość – a więc sakramentu chrztu św., pokuty i Eucharystii. Pierwszego dnia, na zakończenie konferencji: „Kościół domem życia – chrzest”, nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrztu św., który jest sakramentem życia, oczyszczenia i zbawienia. Potem przyszedł czas na osobiste spotkanie z Bogiem w sakramencie pokuty. Ks. Janusz Kowalski podczas nauki: „Kościół domem pojednania - spowiedź”, bardzo mocno podkreślił, że trzeba zobaczyć bagno swoich grzechów, aby przy pomocy łaski Bożej, płynącej z sakramentu pokuty, mieć siłę z niego wyjść. To właśnie od spowiedzi zależy nasza wewnętrzna harmonia. Jednakże w centrum naszego życia winna być zawsze Eucharystia – znak jedności i miłości – tak, w konferencji: „Kościół domem miłości – Eucharystia”, przypomniał ks. kan. Józef Kiełpiński. W sobotę, 24 marca, wspominając kolejną rocznicę śmierci Bł. Marii Karłowskiej, na zakończenie Mszy św. odprawionej w Sanktuarium, uczciliśmy Jej relikwie. Postać Błogosławionej została przybliżona uczestniczkom rekolekcji w wygłoszonej konferencji oraz poprzez nawiedzenie Sali Pamięci. Ponadto, Rekolektantki uczestniczyły w nabożeństwie Uzdrowienia i mogły wysłuchać przejmujących świadectw kobiet, które zostały w życiu boleśnie doświadczone, ale żyją wiarą w uzdrawiającą moc Jezusa, i jak same mówią: rekolekcje te są im bardzo potrzebne, aby naładować swoje akumulatory i być żywym domownikiem Kościoła.
MARZEC 2012  

17-20 lutego   

 

15 dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w rekolekcjach w Centrum Duchowości im. Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku. Dziewczęta przyjechały z Kostrzyna n. Odrą, z Jabłonowa, Torunia, Bydgoszczy, Działdowa. Temat zimowej serii rekolekcji brzmiał: „BIBLIA KSIĘGĄ ŻYCIA”. Skupienie rekolekcyjne prowadził ks. Marcin Baska z pomocą s. Katarzyny Kownackiej, s. Małgorzaty Kusińskiej i s. Edyty Kołpackiej.

15 lutego         

 

 W woj. Kujawsko-Pomorskim trwają ferie zimowe. Dzieci ze świetlicy środowiskowej im. Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku korzystając z zimowej aury, pod opieką sióstr pasterek, próbowały swoich umiejętności łyżwiarskich na toruńskim lodowisku przy Zespole Szkół Nr 10 na Placu św. Katarzyny. Po łyżwiarskich harcach miały możliwość obejrzenia filmu w kinie Ciemna City – „Piękna i Bestia” w 3D.

10-13 lutego     

 

W tych dniach w Centrum Duchowości im. Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku, 19 dziewcząt ze szkoły podstawowej i w wieku gimnazjalnym m.in. z Tczewa, Jabłonowa, Osieka i Gdyni uczestniczyło w rekolekcjach, których przewodnim tematem było: „BIBLIA KSIĘGĄ ŻYCIA”. W rekolekcyjnym skupieniu dziewczętom towarzyszyła s. Ewa Lutrzykowska, s. Dorota Cichon oraz s. Monika Szczodrowska. Kapłanem prowadzącym był ks. Janusz Kowalski.

7 lutego          

 

W godzinach popołudniowych, w naszej świetlicy środowiskowej zabrzmiały rytmy tanecznej muzyki! Koniec karnawału już tuż, tuż....więc nasze dzieci ze świetlicy kończyły go również w pląsach i wspólnych zabawach. Sala, dzień wcześniej udekorowana balonami, krepą i lampkami przedstawiała się całkiem nieźle. Na dzieci czekał także stół ze smakołykami, aby słodkościami zregenerować siły zużyte podczas zabawy.
Dużo emocji wywołała zabawa w Familiadę, w której uczestniczyły dwie drużyny: Kiepskich i Studentów.
W czasie zabawy karnawałowej zorganizowany był Mini Playback Show, podczas którego dzieci prezentowały piosenki wybranych przez siebie piosenkarzy. Niektóre dzieci swój artystyczny wizerunek podkreśliły niecodziennym strojem. Byli więc artyści i bawiący się wokół sceny fani!!!
Gwoździem programu każdej naszej wspólnej zabawy jest seria konkursów. Dzieci bardzo chętnie się w nie angażują. Trzeba je powtarzać po kilka razy. Był więc: taniec z balonem, taniec wokół krzeseł, degustator, wyławianie jabłka z wody ...
Wszyscy bawiliśmy się do godz. 18.30. Potem sprzątanie sali z doborową ekipą ochotników i po balu ................ani śladu!
Wszystko na większą chwałę Bożą i cześć Niepokalanej Dziewicy Maryi oraz.........ku radości dzieci.
 

LUTY 2012 r.  
19-20 stycznia  Dzieci z Przedszkola Dobrego Pasterza prowadzonego przez nasze siostry w Żołędowie, radośnie - muzycznie i tanecznie uczciły święto Babci i Dziadka. W tych dniach Dziadkowie naszych przedszkolaków licznie wypełnili sale przedszkolne swoich wnucząt, uczestnicząc w przygotowanym przez siostry programie słowno muzycznym, w którym dzieci wykazywały się swoimi zdolnościami recytatorskimi, wokalnymi oraz tanecznymi. Nie zabrakło laurek, które przedszkolaki wykonały specjalnie na tę okazję podczas swoich zajęć plastycznych. Wszyscy zaproszeni goście mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku, o co zadbali rodzice naszych „milusińskich”.

STYCZEŃ 2011 r.

2012 rok