Sanktuarium wyciszenia i nadziei


Dekretem z dnia 15 czerwca 1997r. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Suski dokonał poświęcenia odnowionej kaplicy zakonnej w Domu Generalnym Sióstr Pasterek w Jabłonowie-Zamku i nadał jej tytuł: DIECEZJALNEGO SANKTUARIUM BŁOGOSŁAWIONEJ MARII KARŁOWSKIEJ.

Oznajmiam, że od dnia dzisiejszego miejscowa kaplica dedykowana Błogosławionej Marii Karłowskiej uzyskuje STATUS KOŚCIELNY SANKTUARIUM ze wszystkimi prawami, przywilejami i zadaniami, jakie dotyczą Sanktuariów po myśli prawa kościelnego powszechnego i diecezjalnego”.

Odtąd Matka Maria, która pragnęła spocząć po śmierci w Jabłonowie, uzyskała w tym miejscu tytuł do stałego i wyjątkowego pobytu. Do zamieszkania z nami po to, by – jak mawiała za życia – okazać się nam wszystkim “naszą przed i poza grobem Matką-pasterką”.

Przed nami – na głównej ścianie prezbiterium – duży Obraz Błogosławionej: Matka z owieczkami, wskazująca Niebo. Przypomnijmy sobie Jej biały grobowiec otoczony owcami w krypcie pod kaplicą, gdzie spoczywała do czasu beatyfikacji.

Teraz pod głównym ołtarzem widzimy relikwiarz, również otoczony wianuszkiem owieczek. To symbol tych, które zaginęły, a odnalazły się, którym Ona jako Matka-pasterka pomogła ożyć na nowo życiem łaski.

Z obrazu patrzą na nas jasne, spokojne oczy Błogosławionej. Wydaje się, że widzi nas  wszędzie i przenika do dna duszy. Tak samo jak było wówczas, kiedy natchniona Bożą łaską potrafiła czytać w myślach swych wychowanek. Ten wzrok przykuwa i zarazem rzuca na kolana. Odczuwa się, że to jest Matka, która wszystko rozumie. Ona rzeczywiście zrozumiała człowieka z całą jego słabością, nędzą grzechu i bólem – konsekwencją ulegania słabości. Zrozumiała i pomogła. Z Jej wzroku spływa przedziwny spokój. Przy Relikwiach Matki Marii ucisza się wszystko, co w człowieku jest cierpieniem, palącą raną, walką, buntem, trwogą, niepokojem… Tak samo, jak wówczas, gdy gromadziła wokół siebie swoje odnalezione „owieczki” i wyciszała je nadzieją, że jeszcze nie wszystko stracone. „Przyjdź z ufnością do Stolicy łaski, a znajdziesz miłosierdzie”– zachęcała. „Przystąp do dzieła! Pokaż czynem tą przedziwną moc twej wolnej woli! Rozpocznij od małych rzeczy, potem zabierz się do większych. Każde zwycięstwo pomnoży twe siły moralne!”

SANKTUARIUM WYCISZENIA i NADZIEI… Ci, którzy już tu byli, odeszli uspokojeni. Czuje się tutaj oddziaływanie tego wewnętrznego pokoju, płynącego z głębokiego zawierzenia Panu Bogu, którym Błogosławiona Matka zawsze zadziwiała swe toczenie. Czuje się Jej moc przed Panem Bogiem. Kogo więc możemy tu szczególnie zaprosić?

* Przyjdźcie, jeśli pogmatwało się Wam życie; jeżeli niedola rzuciła Was na manowce i już nie dostrzegacie sensu walki i już nie chcecie walczyć o dobro w sobie, bo straciliście nadzieję, że jeszcze można i że jeszcze warto.

* Przyjdźcie, gdy potrzeba Wam wyzwolenia z uzależnień, wyciszenia wzburzonych   namiętności, uspokojenia zbuntowanego serca.

*   Przyjdźcie, jeżeli w codziennym zaśpieszeniu, w zaaferowaniu sprawami materialnymi zagubiła się Wam duchowa istota człowieczeństwa. Trzeba przystanąć, zatrzymać się, wyciszyć rozbiegane serce, by zrozumieć, że jest jeszcze inne – ważniejsze życie.

*   Przyjdźcie, kiedy Wam trudno przebaczyć – młodzi i starsi… I ci, dla których życie rodzinne stało się koszmarem… Wszak Błogosławiona Matka Maria od swej młodości była też apostołką rodzin.

*   Przyjdźcie, szukający drogi życia, przeżywający młodzieńcze wahania, walki i zwątpienia… Matka-pasterka przemówi do Waszych serc dobrym natchnieniem.

* Przyjdźcie, jeśli pragniecie utwierdzenia w dobrym życiu i nowych sił do jasnego świadectwa wobec innych.

*   Przyjdźcie także, aby wybłagać łaski dla swoich bliskich. Niech to będzie SANKTUARIUM WIELKIEJ NADZIEI na duchowe i moralne uzdrowienia ludzkich zranień. Pan dał znak, że tego pragnie, skoro w cudzie potwierdzonym do beatyfikacji dokonało się przez przyczynę Bł. Matki Marii podwójne uzdrowienie: duszy i ciała.

*   Jeśli możecie, przyjdźcie i Wy, Kochani Chorzy, którym cierpienie fizyczne odbiera radość i wolność życia. Obyście doznali łask za wstawiennictwem Błogosławionej. Bo Ona ukochała przecież całego człowieka – z duszą i ciałem.

Niech Błogosławiona Matka Maria Karłowska wstawia się za nami wszystkimi i niech nam wyjedna u Pana Boga to, z czym do Niej przyjdziemy.

Siostry pasterki zapraszają serdecznie do nawiedzania Sanktuarium swej Matki Założycielki. Ci, którzy tu licznie przybywają, upraszają sobie łaski przez przyczynę Błogosławionej.

Siostry codziennie modlą się w polecanych intencjach.

– W piątek o godz. 7.00 w Sanktuarium celebrowana jest Eucharystia w poleconych intencjach dziękczynnych i błagalnych.

– Także w piątki odbywa się nabożeństwo nieustannej nowenny do Błogosławionej Matki Marii, podczas którego wymienia się przekazane podziękowania i prośby, a księga z wpisanymi do niej intencjami spoczywa przy relikwiach Błogosławionej.

– Każdego dnia w południe siostry pasterki modlą się również wspólnie w powierzonych im intencjach. Sprawy wyjątkowo trudne są polecane w nowennie codziennej przed Mszą Świętą.

– Szóstego dnia każdego miesiąca gromadzimy się w Sanktuarium na nabożeństwo tzw. Nowenny miesięcznej z udziałem parafian, podczas którego modlimy się wspólnie w intencjach złożonych na poprzedniej nowennie.

Kto nie może przyjechać do Jabłonowa-Zamku, poleca swe sprawy wstawiennictwu Błogosławionej listem, e-mailem, przez internetową skrzynkę intencji lub telefonicznie.

Oto możliwość kontaktu:

SANKTUARIUM  BŁ. MARII KARŁOWSKIEJ
Jabłonowo – Zamek 19
87-330 JABŁONOWO POMORSKIE
tel. 56 495 70 50 e-mail: m.karlowska_xl@wp.pl