Czym jest szlak?

…Zaproszeniem, abyś zaprzyjaźnił się z bł. Marią Karłowską!

Bł. Maria Karłowska (1865-1935) swoje życie poświęciła ratując kobiety zagubione i upadłe moralnie, tworząc dla nich Zakłady Dobrego Pasterza i podejmując pracę na oddziałach szpitalnych dla wenerycznie chorych. Poprzez swoje dzieło stała się symbolem ogromnej siły i bezgranicznej miłości do Boga i ludzi. Założyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Była wzorem patriotyzmu i cenioną społeczniczką. W 1928 r. została odznaczona przez prezydenta Ignacego Mościckiego Złotym Krzyżem Zasługi za pracę społeczną i szerzone dobro na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Dziś Jej imieniem nazywane są szkoły, jest patronką miasta Jabłonowa Pomorskiego, tutaj też jest posadowiony Jej pomnik. Obecna jest w swoich relikwiach nie tylko w polskich świątyniach ale również w różnych częściach świata.

Matka Maria zawsze otwarta na drugiego człowieka dziś pragnie być blisko Ciebie, Twoich spraw – „Wasza przed i poza grobem Matka” –mówiła.

Idź więc do Niej, jak do matki, która  „wszystko rozumie, i…dobro zobaczyć w nas umie…”

Powstanie Szlaku podyktowane jest 25. rocznicą beatyfikacji Marii Karłowskiej, przypadającą w 2022 r. Celem ustanowienia Szlaku jest szerzenie kultu bł. Marii Karłowskiej poprzez zmotywowanie ludzi do odwiedzenia Jej Sanktuarium oraz innych miejsc związanych z Jej życiem.

Zapraszam Cię do 4 miejsc na Szlaku Bł. Marii Karłowskiej, które są szczególnymi punktami granicznymi w historii życia Błogosławionej, i spotkania się w nich z Matką Marią w modlitwie i pielgrzymowaniu. Pozwól, aby stała się powierniczką Twoich spraw przed Bogiem, z którym jest tak blisko.

  • Oto miejsca na Szlaku:
    1. Kościół parafialny w Smogulcu (Smogulec 22, 62-130 Gołańcz) – miejsce chrztu bł. Marii
    2. Dom Macierzysty Zgromadzenia na ulicy Piątkowskiej 148 w Poznaniu
    3. Dom zakonny Sióstr Pasterek w Pniewitem k. Lisewa (Pniewite 84, 86-230 Lisewo) – miejsce śmierci Błogosławionej
    4. Sanktuarium bł. Matki Marii w Jabłonowie-Zamku (Jabłonowo-Zamek 19, 87-330 Jabłonowo Pomorskie)  

Jak zdobyć szlak?

Jakie są etapy szlaku?