Sanktuarium

SANKTUARIUM WYCISZENIA I NADZIEI

Dekretem z dnia 15 czerwca 1997r. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Suski dokonał poświęcenia odnowionej kaplicy zakonnej w Domu Generalnym Sióstr Pasterek w Jabłonowie i nadał jej tytuł: DIECEZJALNEGO SANKTUARIUM BŁOGOSŁAWIONEJ MARII KARŁOWSKIEJ.

          “Oznajmiam, że od dnia dzisiejszego miejscowa kaplica dedykowana Błogosławionej Marii Karłowskiej uzyskuje STATUS KOŚCIELNY SANKTUARIUM ze wszystkimi prawami, przywilejami i zadaniami, jakie dotyczą Sanktuariów po myśli prawa kościelnego powszechnego i diecezjalnego".

Odtąd Matka Maria, która pragnęła spocząć po śmierci w Jabłonowie, uzyskała w tym miejscu tytuł do stałego i wyjątkowego pobytu. Do zamieszkania z nami po to, by - jak mawiała za życia - okazać się nam wszystkim "naszą przed i poza grobem Matką-pasterką".

Przed nami - na głównej ścianie prezbiterium - duży Obraz Błogosławionej: Matka z owieczkami, wskazująca Niebo. Przypomnijmy sobie Jej biały grobowiec otoczony owcami w krypcie pod kaplicą, gdzie spoczywała do czasu beatyfikacji.

 

Teraz pod głównym ołtarzem widzimy relikwiarz, również otoczony wianuszkiem owieczek. To symbol tych, które zaginęły, a odnalazły się, którym Ona jako Matka-pasterka pomogła ożyć na nowo życiem łaski.

Z obrazu patrzą na nas jasne, spokojne oczy Błogosławionej. Wydaje się, że widzi nas  wszędzie i przenika do dna duszy. Tak samo jak było wówczas, kiedy natchniona Bożą łaską potrafiła czytać w myślach swych wychowanek. Ten wzrok przykuwa i zarazem rzuca na kolana.   Odczuwa się, że to jest Matka, która wszystko rozumie. Ona rzeczywiście zrozumiała człowieka z całą jego słabością, nędzą grzechu i bólem - konsekwencją ulegania słabości. Zrozumiała i pomogła. Z Jej wzroku spływa przedziwny spokój. Przy Relikwiach Matki Marii ucisza się wszystko, co w człowieku jest cierpieniem, palącą raną, walką, buntem, trwogą, niepokojem... Tak samo, jak wówczas, gdy gromadziła wokół siebie swoje odnalezione "owieczki" i wyciszała je nadzieją, że jeszcze nie wszystko stracone. "Przyjdź z ufnością do Stolicy łaski, a znajdziesz miłosierdzie" - zachęcała. "Przystąp do dzieła! Pokaż czynem tą przedziwną moc twej wolnej woli! Rozpocznij od małych rzeczy, potem zabierz się do większych. Każde zwycięstwo pomnoży twe siły moralne!"

SANKTUARIUM WYCISZENIA i NADZIEI... Ci, którzy już tu byli, odeszli uspokojeni. Czuje się tutaj oddziaływanie tego wewnętrznego pokoju, płynącego z głębokiego zawierzenia Panu Bogu, którym Błogosławiona Matka zawsze zadziwiała swe toczenie. Czuje się Jej moc przed Panem Bogiem. Kogo więc możemy tu szczególnie zaprosić?

* Przyjdźcie, jeśli pogmatwało się Wam życie; jeżeli niedola rzuciła Was na manowce i już nie dostrzegacie sensu walki... i już nie chcecie walczyć o dobro w sobie, bo straciliście nadzieję, że jeszcze można i że jeszcze warto.

* Przjdźcie, gdy potrzeba Wam wyzwolenia z uzależnień, wyciszenia wzburzonych namiętności, uspokojenia zbunowanego serca.

* Przyjdźcie, jeżeli w codziennym zaspieszeniu, w zaaferowaniu sprawami materialnymi zagubiła się Wam duchowa istota człowieczeństwa. Trzeba przystanąć, zatrzymać się, wyciszyć rozbiegane serce, by zrozumieć, że jest jeszcze inne - ważniejsze życie.

* Przyjdźcie, kiedy Wam trudno przebaczyć - młodzi i starsi... I ci, dla których życie rodzinne stało się koszmarem... Wszak Błogosławiona Matka Maria od swej młodości była też apostołką rodzin.

* Przyjdźcie, szukający drogi życia, przeżywający młodzieńcze wahania, walki i zwątpienia... Matka-pasterka przemówi do Waszych serc dobrym natchnieniem.

* Przyjdźcie, jeśli pragniecie utwierdzenia w dobrym życiu i nowych sił do jasnego świadectwa wobec innych.

* Przyjdźcie także, aby wybłagać łaski dla swoich bliskich.  Niech to będzie SANKTUARIUM WIELKIEJ NADZIEI na duchowe i moralne uzdrowienia ludzkich zranień. Pan dał znak, że tego pragnie, skoro w cudzie potwierdzonym do Beatyfikacji dokonało się przez przyczynę Bł. Matki Marii podwójne uzdrowienie: duszy i ciała.

* Jeśli możecie, przyjdźcie i Wy, Kochani Chorzy, którym cierpienie fizyczne odbiera radość i wolność życia. Obyście doznali łask za wstawiennictwem Błogosławionej. Bo Ona ukochała przecież całego człowieka - z duszą i ciałem.

        Niech Błogosławiona Matka Maria Karłowska wstawia się za nami wszystkimi i niech nam wyjedna u Pana Boga to, z czym do Niej przyjdziemy.  

        Siostry pasterki zapraszają serdecznie do nawiedzania Sanktuarium swej Matki Założycielki. Ci, którzy tu licznie przybywają, upraszają sobie łaski przez przyczynę Błogosławionej.

        Siostry codziennie modlą się w polecanych intencjach.

W każdy piątek o godz. 7.00 w Sanktuarium celebrowana jest Eucharystia w poleconych intencjach dziękczynnych i błagalnych. Także w piątki, o godz. 18.30 odbywa się uroczyste nabożeństwo nieustannej nowenny do Błogosławionej Matki Marii, podczas którego wymienia się przekazane podziękowania i prośby, a księga z wpisanymi do niej intencjami spoczywa przy relikwiach Błogosławionej. Każdego dnia w południe siostry pasterki modlą się również wspólnie w powierzonych im intencjach. Sprawy wyjątkowo trudne są polecane w nowennie codziennej przed Mszą Świętą.

Szóstego dnia każdego miesiąca gromadzimy się w Sanktuarium na nabożeństwo tzw. Nowenny miesięcznej z udziałem parafian, podczas którego modlimy się wspólnie w intencjach złożonych na poprzedniej nowennie.

Kto nie może przyjechać do Jabłonowa Pomorskiego, poleca swe sprawy wstawiennictwu Błogosławionej listem, e-mailem, przez internetową skrzynkę intencji lub telefonicznie.

Oto możliwość kontaktu:

SANKTUARIUM  BŁ. MARII KARŁOWSKIEJ
Jabłonowo – Zamek 19
87-330 JABŁONOWO POMORSKIE
tel. 56 495 70 50 w. 21
e-mail: m.karlowska_xl@wp.pl
strona internetowa: www.pasterki.pl