16 września – Diecezjalny Zjazd Młodych

Przy Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej tchnęło duchem młodości! Młodzież z różnych zakątków diecezji toruńskiej zgromadziła się na jabłonowskim wzgórzu, aby razem celebrować swoja przyjaźń z Jezusem. Była taneczna integracja poprowadzona przez siostry pasterki, świadectwo s. Katarzyny o bł. Matce Marii i o łasce swego powołania. Młodzież podzieliła się swoimi wrażeniami ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. W myśl hasła tego spotkania: Wychyl się, każdy otrzymał symboliczne ramki na szyję, które mają przypominać o potrzebie wychodzenia z ram, które ograniczają nas w naszych kontaktach i kroczeniu za Bogiem i w służbie drugiemu. Młodzież mogła wysłuchać koncertu muzyki hip popowej w wykonaniu Kacpra Kukiera „Cukier” . Uwieńczeniem tego spotkania była Eucharystia w Sanktuarium.

WPROWADZENIE RELIKWII W BOLESZYNIE

15 września do Sanktuarium Matki Bożej Boleszyńskiej zostały wprowadzone relikwie bł. Matki Marii Karłowskiej, naszej Założycielki. Mszy św. przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel w otoczeniu licznie zebranych kapłanów oraz wiernych. Uroczystość odbyła się przy ołtarzu polowym. Relikwie gospodarzowi miejsca przekazała m. Gracjana Zborała razem z towarzyszącymi jej siostrami. Po zakończonej Mszy św. wszyscy procesjonalnie przeszli do świątyni, gdzie zostały odnowione śluby boleszyńskie. Matka Założycielka zawitała do tej parafii na zaproszenie ks. proboszcza Piotra Nowaka.

9 września s. wikaria Flawia i s. Anna uczestniczyły w wieczorku wspomnień i poezji Wandy Brzeskiej, etnografki, etnolożki, działaczki społecznej, literatki.

Spotkanie zostało przygotowane przez Miejski Dom Kultury w Barcinie na tle rodzinnego domu Wandy – pałacu w Krotoszynie. W programie znalazło się miejsce na rozmowę na temat życia i twórczości Wandy Brzeskiej, którą animował dyrektor MDK pan Artur Jakubowski. Ponadto młodzież odczytała fragmenty powieści i wierszy oraz wyśpiewała 2 wiersze, do których została skomponowana muzyka. Wieczór poezji połączony został z promocją książki „Opowieści stąd” Wanda Brzeska – Pali się i Zatopione Wesele. Wieczór zakończył się koncertem Zespołu Browar Żywiec.

Czytaj dalej