„Najtrudniej jest pokonać samotność”

Kolejne spotkanie dla kobiet w Bagnie odbyło się 20.11.2023. Temat brzmiał: „Najtrudniej jest pokonać samotność” Uczestniczki spotkania tym razem bardzo praktycznie zgłębiały temat. Spotkanie miało charakter taneczny, bo kobieta najpiękniej wygląda właśnie w tańcu. Spotkanie prowadziła s. Krzysztofa Kujawska – pasterka

Cała Piękna – Jabłonowo – „Wszystko gra”

Skupienie dla kobiet prowadzone przez ks. Wojciecha Niemczewskiego z cyklu „Cała piękna” pod hasłem „Wszystko gra” tym razem odbyło się w dwóch terminach: 20 – 22 października i 17 – 19 listopada 2023. Panie nie zawiodły i na obydwóch seriach frekwencja dopisała. Przybyło też sporo nowych uczestniczek, które bardzo szybko się zaaklimatyzowały wśród „weteranek” i całym sercem pokochały to miejsce i ten klimat współtworząc serdeczną atmosferę.

Czytaj dalej Cała Piękna – Jabłonowo – „Wszystko gra”

W Aberdeen

14 października s. Krzysztofa przeprowadziła spotkanie w polskiej szkole w Aberdeen, w Szkocji na temat: Bunt nastolatka. Porażka czy wyzwanie.

Była konferencja dla rodziców, spotkanie z młodzieżą oraz spotkanie z nauczycielami.

Poniżej przytaczamy tekst umieszczony na facebooku szkoły w Aberdeen .

(https://www.facebook.com/100063470531607/posts/828253789300298/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v)

Polska Szkoła im. Stanisława Kostki w Aberdeen.

Nastolatek. Wokół tego słowa narosło wiele negatywnych określeń.

Częstą konotacją są: bunt, agresja, trudności wychowawcze, nieposkromienie.

Czy taki obraz młodego człowieka jest słuszny?

Czytaj dalej W Aberdeen

Skupienie kobiet w Krynicy – Zdrój

6 – 8 października 2023 

Po raz kolejny w naszej krynickiej wspólnocie odbyło się Skupienie dla kobiet prowadzone przez ks. Wojciecha Niemczewskiego z cyklu „Cała piękna” – tym razem towarzyszyło nam hasło „Wszystko gra”. Trzeba przyznać, że w te jesienne ale dość jeszcze ciepłe dni frekwencja uczestniczek dopisała, albowiem przybyło 27 pań, które przyjechały z Łodzi, Krakowa, Przemyśla, Radomia i innych miejscowości.

Czytaj dalej Skupienie kobiet w Krynicy – Zdrój

Spotkanie z naszą Niebieską Matką

Spotkania dla kobiet w Bagnie to także wspólne pielgrzymowanie. W niedzielę 8 października 2023 uczestniczki spotkań razem z s. Krzysztofą i s. Kajetaną udały się na Jasną Górę, do tronu Królowej Polski. Był to czas wspólnej modlitwy, audiencji u Najlepszej Matki a także dzielenia się radością. Po dniu pełnym wrażeń wszystkie uczestniczki wracały silniejsze i radośniejsze do swoich rodzin. Oczywiście z planami na kolejne spotkania i pielgrzymki. 

Czytaj dalej Spotkanie z naszą Niebieską Matką

16 września – Diecezjalny Zjazd Młodych

Przy Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej tchnęło duchem młodości! Młodzież z różnych zakątków diecezji toruńskiej zgromadziła się na jabłonowskim wzgórzu, aby razem celebrować swoja przyjaźń z Jezusem. Była taneczna integracja poprowadzona przez siostry pasterki, świadectwo s. Katarzyny o bł. Matce Marii i o łasce swego powołania. Młodzież podzieliła się swoimi wrażeniami ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. W myśl hasła tego spotkania: Wychyl się, każdy otrzymał symboliczne ramki na szyję, które mają przypominać o potrzebie wychodzenia z ram, które ograniczają nas w naszych kontaktach i kroczeniu za Bogiem i w służbie drugiemu. Młodzież mogła wysłuchać koncertu muzyki hip popowej w wykonaniu Kacpra Kukiera „Cukier” . Uwieńczeniem tego spotkania była Eucharystia w Sanktuarium.

WPROWADZENIE RELIKWII W BOLESZYNIE

15 września do Sanktuarium Matki Bożej Boleszyńskiej zostały wprowadzone relikwie bł. Matki Marii Karłowskiej, naszej Założycielki. Mszy św. przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel w otoczeniu licznie zebranych kapłanów oraz wiernych. Uroczystość odbyła się przy ołtarzu polowym. Relikwie gospodarzowi miejsca przekazała m. Gracjana Zborała razem z towarzyszącymi jej siostrami. Po zakończonej Mszy św. wszyscy procesjonalnie przeszli do świątyni, gdzie zostały odnowione śluby boleszyńskie. Matka Założycielka zawitała do tej parafii na zaproszenie ks. proboszcza Piotra Nowaka.

9 września s. wikaria Flawia i s. Anna uczestniczyły w wieczorku wspomnień i poezji Wandy Brzeskiej, etnografki, etnolożki, działaczki społecznej, literatki.

Spotkanie zostało przygotowane przez Miejski Dom Kultury w Barcinie na tle rodzinnego domu Wandy – pałacu w Krotoszynie. W programie znalazło się miejsce na rozmowę na temat życia i twórczości Wandy Brzeskiej, którą animował dyrektor MDK pan Artur Jakubowski. Ponadto młodzież odczytała fragmenty powieści i wierszy oraz wyśpiewała 2 wiersze, do których została skomponowana muzyka. Wieczór poezji połączony został z promocją książki „Opowieści stąd” Wanda Brzeska – Pali się i Zatopione Wesele. Wieczór zakończył się koncertem Zespołu Browar Żywiec.

Czytaj dalej

WYPRAWA NA KURZĄ GÓRĘ

23 sierpnia, na zakończenie wakacji,  nasze dzieci ze Świetlicy im. bł. Marii Karłowskiej, dzięki środkom finansowym z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, doskonale bawiły się w Rodzinnym Parku Rozrywki Kurza Góra w Kurzętniku. Wielką radość sprawiła im przejażdżka na  torach  tubingowych, hasanie na Placu zabaw z dmuchańcami i nie tylko oraz spacer po zjawiskowej Wieży widokowej prawie 2 km drewnianą ścieżką bogatą w edukacyjne i multimedialne opowieści o średniowiecznych czasach.  

Czytaj dalej WYPRAWA NA KURZĄ GÓRĘ

Żołnierskie pielgrzymowanie.

W dniach 5-14.08.2023 odbyła się 30 Piesza Pielgrzymka Żołnierzy na Jasną Górę.   Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa św. Tomasza „Pan mój i Bóg mój.” W grupie pielgrzymowali żołnierze zawodowi, WOT, pracownicy cywilni i rodziny wojskowe. Grupa liczyła prawie 350 osób, w tym prawie 50 kobiet. Do wspólnego pielgrzymowania została zaproszona s. Krzysztofa Kujawska-pasterka.  Po raz pierwszy w historii pielgrzymki wojskowej w ramach grupy pielgrzymowały siostry zakonne. „Odpowiedzialność w miłości”, to temat konferencji wygłoszonej przez s. Krzysztofę dla swojej pielgrzymkowej grupy.