Wydarzenia

ROK 2015    ROK 2014    ROK 2013    ROK 2012    ROK 2011    ROK 2010

 2011

22 grudnia        W Jabłonowie w świetlicy środowiskowej przy naszym zgromadzeniu odbyło się spotkanie opłatkowe dla dzieci i ich rodziców. Zostało poprzedzone Jasełkami, które przygotowały dzieci ze świetlicy pod kierunkiem naszych sióstr. Ich trud kilkutygodniowego przygotowania został nagrodzony oklaskami i „słodkościami”.

                                   Po odczytanej Ewangelii, życzeniach i wspólnym kolędowaniu przy „słodko” zastawionym stole, dzieci otrzymały świąteczne paczki oraz prezent na czas świetlicowych zabaw – Piłkarzyki. Sprawienie radości dzieciom było możliwe dzięki ludziom dobrej woli i środkom pieniężnym z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

10 grudnia        W Pniewitem koło Chełmna, w domu zakonnym, gdzie zmarła nasza bł. Matka Założycielka Maria Karłowska, została odprawiona Msza św. Jubileuszowa z okazji 65 lat życia zakonnego naszej drogiej siostry Dionizy Kural. Mszę św. koncelebrowali: o. Benedykt Mądrzejewski, o. Leszek Gajda,– redemptoryści oraz ks. prałat Gerard Gromowski – proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. i Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej w Lisewie.

GRUDZIEŃ 2011 r.

14-16 października „Różańcowa Pani nieba, ziemi” - pod takim hasłem rozpoczęło się październikowe skupienie dla dziewcząt w Jabłonowie-Zamku. „Radosna siedemnastka" przyjechała do nas z Tczewa, Wołomina, Lubawy oraz Rypina i Jabłonowa. Dziewczętom towarzyszyła s. Monika Szczodrowska i s. Dorota Cichon. Wspólnie przeżywałyśmy nabożeństwa różańcowe, pochylałyśmy się z ks. Januszem Kowalskim nad Orędziem fatimskim, czciłyśmy Maryję radosnym śpiewem. Był czas na osobistą refleksję przed Najświętszym Sakramentem, na pojednanie z Bogiem w Sakramencie Pokuty.

01 października Gietrzwałd – dzień skupienia dla osób konsekrowanych z Polski północnej. W Sanktuarium Maryjnym konferencję do zebranych sióstr wygłosił Ks. Arcybiskup Senior Edmund Piszcz. Za motto swoich rozważań przyjął słowa bł. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się być świętymi”. W czasie Mszy św. w homilii, Ks. Arcybiskup przypomniał o naszym powołaniu do MIŁOŚCI TRUDNEJ, która przejawia się m.in. w miłowaniu nieprzyjaciół, w modlitwie za prześladowców, w przebaczeniu i przyjęciu cierpienia – wszystko na wzór naszego Pana Jezusa Chrystusa. Nasz wspólnotowy dzień modlitwy i skupienia w Gietrzwałdzie zakończyłyśmy Drogą Krzyżową odprawioną w plenerze.

PAŹDZIERNIK 2011 r.

29 września       W Święto Patronalne Grupy podopiecznych p.w. Św. Michała Archanioła, o godz. 11.00 w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku odprawiona została Msza św. jubileuszowa i rocznicowa ich życia wspólnotowego przy zgromadzeniu. Najmłodsza podopieczna świętowała 10 rocznicę „swej przyjaźni z Jezusem” przy Zgromadzeniu Sióstr Pasterek, najstarsza – 62 lata. Mszy św. przewodniczył Ks. Bp Józef Szamocki. Obecni byli również kapłani: Ks. Dr Grzegorz Tworzewski, Ks. Janusz Kowalski oraz Ks. Zdzisław Górski. Ksiądz Biskup został przeprowadzony do ołtarza szpalerem naszych Jubilatek trzymających w ręku świeże róże, które następnie zostały ofiarowane przed ołtarzem Pańskim jako symbol dziękczynienia za dar przeżytych wspólnie lat w zagrodzie Dobrego Pasterza.

W homilii Ks. Biskup powiedział m.in.: „Uroczystość dziękczynienia przypada w święto Archanioła Michała, Gabriela i Rafała. Oni to jak wiemy z objawienia, należą do najbliższych współpracowników Bożych w planie zbawienia człowieka. (…) Zdajemy sobie sprawę, że i oni mają wielki wpływ na nasze zbawienie. Przekazują wolę Bożą, dają dobre natchnienia, prowadzą po bezpiecznych drogach, dają moc do zwycięstwa w walce ze złym duchem. Wyobrażając sobie niebiosa otwarte nad nami, nad sanktuarium jabłonowskim, dziękujemy Panu Bogu, że to z Jego woli aniołowie strzegą naszego życia, towarzyszą naszym modlitwom, wspierają, ochraniają każdego, kto decyduje się wspinać do Boga drabiną, drogą stromą, którą jest naśladowanie Jezusa. Dziękujemy za dyskretną obecność aniołów w naszym życiu, zwłaszcza w życiu jubilatek. Pamiętajmy, iż ostatecznym naszym przeznaczeniem jest niebo, gdzie razem z aniołami będziemy cieszyć się Bogiem na wieki.”

25-28 września W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku swoje doroczne rekolekcje odprawiały podopieczne zgromadzenia z Grupy p.w. św. Michała Archanioła oraz z Grupy p.w. św. Marii Magdaleny. Rekolekcje głosił ks. Janusz Kowalski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Jabłonowie-Zamku.

16-18 września W Centrum Duchowości im. B. Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku miało miejsce skupienie rekolekcje dla kobiet. Temat przewodni: „W komunii z Bogiem, bliźnimi i sobą”. Skupienie prowadzili: Ks. Janusz Kowalski, Ks. Józef Kiełpiński i S. Sylwia Prokopowicz CSDP. W rekolekcyjnym skupieniu wzięło udział 48 pań.

6 września         O godz. 15,00 w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku rozpoczęto kolejną – VI nowennę miesięczną o kanonizację Bł. Marii Karłowskiej i o łaski za Jej wstawiennictwem – z coraz liczniejszym udziałem miejscowych parafian, a także spoza Jabłonowa. Słuchając wymienianych podziękowań i próśb odczuwa się, że Błogosławiona jest im potrzebna i że skutecznie działa. Podczas nabożeństwa nowennowego księga z wpisanymi do niej intencjami spoczywa przy Relikwiach Błogosławionej

WRZESIEŃ 2011 r.

28 sierpnia        W Licheniu odbył się Piknik Rodzinny, który poprzedziła Msza św. dla dzieci i młodzieży rozpoczynającej rok szkolny. Mszy św. przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Bp Antoni Długosz. W tej Eucharystii uczestniczyły również dzieci ze świetlicy środowiskowej w Jabłonowie oraz ich rodzice, którzy skorzystali z zaproszenia sióstr do wzięcia udziału w tej wakacyjnej pielgrzymce. Był czas na modlitwę – Droga Krzyżowa na Golgocie, modlitwa przed krzyżem św., do którego strzelała Berta Bauer – ale także i na zwiedzanie – wnętrze Bazyliki, dzwonnica, wieża, na którą dzieci i wdrapały się” pieszo (31 pięter!). Nie zabrakło też muzycznych akcentów towarzyszących niedzielnemu piknikowi oraz smacznego obiadu i lodów.

28 sierpnia         W kościele p.w. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim zakończono V nowennę miesięczną do Błogosławionej. Parafianie chętnie uczestniczą w tych nabożeństwach.

6 sierpnia          W jabłonowskim Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej zakończono V nowennę miesięczną do Błogosławionej. Uczestnicy opuszczali Sanktuarium z nadzieją na kolejny cykl nabożeństw nowennowych.

SIERPIEŃ 2011 r.

11-15 lipca        W Centrum Duchowości im. Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku przeprowadzona została druga seria rekolekcji wakacyjnych dla dziewcząt. Dziewczętom towarzyszyli: Ks. Marcin Baska z Tczewa i siostry pasterki. Podczas rekolekcji podjęty został temat komunii z Bogiem, bliźnimi i sobą, wpatrując się w osobę bł. Jana Pawła II. Czas wypełniony był modlitwą, konferencjami, śpiewem i pracą w grupach, a także dobrymi uczynkami na rzecz Nowicjatu. Nowym elementem integrującym grupę rekolektantek były tańce inspirowane modlitwą uwielbienia.

Czternaście dziewcząt przybyło do nas ze Śląska, Wołomina, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego, Grudziądza, Torunia, Tczewa i Jabłonowa. Była to grupa mało liczna, ale zdyscyplinowana, odpowiedzialna i chętnie biorąca udział w poszczególnych punktach dnia.

9 lipca              W Jabłonowie–Zamku, w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej nasza wspólnota siostrzana wraz z zaproszonymi gośćmi przeżywała Jubileusz 25 – lecia ślubów zakonnych s. Rafaeli Olszowy i s. Elżbiety Kostrzewy. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ks. Bp Józef Szamocki.

3-8 lipca            „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im...” (Mk 10,14). Pod takim tytułem odbywały się spotkania wakacyjne dla dzieci w parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kostanaju, które prowadziły nasze siostry, apostołujące w Kazachstanie. W czasie tych kilku dni dzieci przebywały razem, mieszkały w bursie dla studentek, które wyjechały na wakacje, uczestniczyły w katechezach, przygotowywały się do Mszy świętej i czynnie w niej uczestniczyły. Chętnie uczyły się nowych pieśni, bawiły się, brały udział w zajęciach plastycznych oraz w wakacyjnych spacerach. Musiało być bardzo miło, bo dzieci nie chciały wracać do swoich rodzinnych domów.

5 lipca              Tego dnia wesoły Bus z jedenaściorgiem dzieci ze świetlicy środowiskowej w Jabłonowie i siostrami opiekunkami wyruszył w kierunku Szymbarka i Malborka.

W Szymbarku, na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu, dzieci mogły zobaczyć „dziewiąty skarb Kaszub”, jak to żartobliwie mówią Kaszubi, a mianowicie, Najdłuższą Deskę Świata! Rekordowa deska z daglezji liczy 36 m i 83 cm długości! Rekord zapisany w księdze Guinnessa. Oczywiście, nie mogło się obyć bez pamiątkowego zdjęcia właśnie pod tą deską!.....a potem przy stole, zrobionym z kromy drzewa powstałej podczas cięcia tej deski, który na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy został nazwany Stołem Noblisty. Zasiada przy nim jednorazowo 230 osób! Ciekawostka dla wszystkich dzieci! Warto tu przyjechać 06 grudnia, bo wtedy przy stole zasiadają Mikołaje z całej Polski. Może udałoby się przy tej okazji zamówić ten wymarzoooooooony prezent?!!!!!!!

Niektórym dzieciom udało się odpocząć w fotelu, przygotowanym specjalnie dla Pana Lecha Wałęsy. Wspólnie z przewodnikiem, dzieci pośpiewały po kaszubsku i miały możliwość zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, m.in. różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII w. do wybuchu II wojny światowej w Muzeum Ciesielnictwa.

Gościliśmy w Domu Sybiraka, czyli drewnianym domu przywiezionym spod Irkucka, w którym mieszkali polscy zesłańcy na Sybir. Mieliśmy możliwość zobaczyć model - w naturalnej wielkości - sowieckiego łagra. Nieopodal stała Lokomotywa i wagony, symbol wojennych losów Polaków – Polaków wywożonych na Sybir.

W bunkrze Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” dzieci przeżyły „prawdziwy” nalot, dzięki specjalnym efektom akustycznym.

Największą jednak atrakcją dla dzieci okazał się „Dom Stojący na Głowie!” Budził ciekawość i zdziwienie! Wszystko jest do góry nogami! W środku chodzi się po suficie, a podłoga jest nad naszymi głowami, meble, telewizor, kwiaty na oknach! Nasz błędnik szalał! Trudno było utrzymać równowagę! Niesamowite wrażenie! Zastanawiające, po co pobudowano taki dom?!

Na stronie internetowej, przy tym obiekcie autor napisał: „Ta budowla w naszym zamyśle ma być alegorią współczesnego świata, w którym ład Boży, tradycja, system wartości zostały postawione na głowie, wypaczone, wyszydzone. Żyjemy w świecie terroru zbrojnego i medialnego, wojen, nietolerancji, relatywizmu moralnego, intensywnego promowania wszelakich dewiacji”.

Drugi etap wakacyjnej wycieczki to Malbork. Z Panią Przewodnik dzieci przemierzały sale, korytarze i dziedzińce zamku krzyżackiego. Nasze pociechy dowiedziały się bardzo ciekawych rzeczy o życiu i zwyczajach panujących na tym, nigdy nie zdobytym orężem, zamku. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden fakt. Przemierzając sale zamkowe dzieci napotkały samotnie siedzącą damę przygrywającą na gitarze, która bardzo pięknie przywitała je, zagrała i zachęciła do wspólnej muzycznej zabawy.

LIPIEC 2011 r.

25-29 czerwca W Centrum Duchowości Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie odbyła się pierwsza seria wakacyjnych rekolekcji dla dziewcząt. Do naszego domu przybyło 26 dziewcząt z różnych stron naszej ojczyzny, głównie z miejscowości pomorskich. Rekolekcje poprowadził ks. Łukasz Kontny z Tczewa, natomiast opiekę wychowawczą nad dziewczętami sprawowały siostry pasterki.

Wszystkim uczestniczkom przyświecało hasło: „W komunii z Bogiem, bliźnimi i sobą. Błogosławiony Jan Paweł II”.

Dziewczęta podczas Mszy św. i konferencji miały okazję raz jeszcze zatrzymać się i uczynić refleksję nad życiem Papieża Polaka oraz zastanowić się nad swoją postawą wobec Boga, bliźniego i stosunkiem do samej siebie. Do czynnego naśladowania Bł. Jana Pawła II zachęcały konferencje o uczynkach miłosiernych co do duszy i ciała. Była także możliwość służby we wspólnocie, poprzez wykonanie konkretnych czynów. Po zakończonej pracy było we wszystkich jeszcze tyle siły i energii, aby pograć w piłkę. To dowód na to, że praca wszystkim służy, otwiera wzajemnie na siebie i wyzwala radość. W takim klimacie otwartości i pogody ducha buduje się i tworzy komunia, czyli wspólnota osób.

Uwieńczeniem rekolekcji było radosne spotkanie całej wspólnoty dziewcząt wraz z ks. Rekolekcjonistą, Matką Generalną i siostrami z domu generalnego oraz nowicjatu. Nie zabrakło wspólnych tańców i śpiewu oraz łamigłówek, konkursów i zabaw.

Owocem rekolekcji były postanowienia dziewcząt złożone na ołtarzu podczas Mszy św. kończącej rekolekcyjne dni skupienia. Niech te wartości i refleksje, które dziewczętom zostały zaoferowane, wpiszą się w treść ich życia, by wyjeżdżając same ubogacone, potrafiły ubogacać innych. A pomocą w tym niech będzie Bł. Jan Paweł II, którego przykład fascynuje i pociąga oraz pokazuje, jak prawdziwie żyć w głębokiej komunii z Bogiem, bliźnimi i sobą.

23 czerwca         Uroczystość Najśw. Ciała i Krwi Chrystusa. W tegorocznej procesji Bożego Ciała w Jabłonowie Pomorskim po raz pierwszy niesiony był przez siostry pasterki i pomocnice z Zamku feretron Patronki Jabłonowa z napisem na odwrocie: „Błogosławiona Mario Karłowska, Patronko Jabłonowa Pomorskiego, módl się za nami”.

21 czerwca        Zakończenie roku szkolnego 2010/2011. w Przedszkolu Dobrego Pasterza w Żołędowie.

Dzieci młodsze przygotowały występ, którym pożegnały swoich starszych kolegów. Natomiast grupa starsza w swoim przedstawieniu podziękowała wszystkim pracownikom za opiekę i miłość, której dzieci doświadczały każdego dnia pobytu w placówce. Pożegnanie dzieci, które były z nami przez kilka lat, jest zawsze bardzo wzruszającym momentem. Łzy płynęły z oczu sióstr oraz rodziców. Każdy absolwent dostał upominek, dyplom ukończenia przedszkola i katechezy. Rodzice absolwentów otrzymali listy gratulacyjne. Dzieci wyraziły swoją wdzięczność, wręczając wychowawcom kwiaty. Po części oficjalnej odbywały się sesje zdjęciowe, nie zabrakło też wspólnego tańca – ciapali.

18 czerwca        W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie–Zamku Jubileusz 50 – lecia życia zakonnego przeżywały 3 nasze siostry: s. Grzegorza Olszewska, s. Wojciecha Bielawska, s. Kinga Bondos. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Infułat Stanisław Grunt z Pelplina.

5-6 czerwca       Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w tym roku zbiegła się z uroczystościami ku czci Bł. Matki Marii Karłowskiej. To już 14 lat od pamiętnego dnia, gdy Bł. Jan Paweł II zaliczył w poczet błogosławionych Kościoła św. naszą Matkę Założycielkę.

Mijają też dwa lata od chwili, gdy Bł. Maria Karłowska została obrana Patronką i Opiekunką Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

Obchody tych rocznic rozpoczęły się 05 czerwca Mszą św. w kościele p.w. św. Wojciecha, której przewodniczył wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu - Ks. Marcin Staniszewski. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz, m. in. wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, burmistrz Miasta i Gminy Tadeusz Fuks, radni oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Nie zabrakło oczywiście sióstr pasterek z Matką Generalną Gracjaną Zborała.

Splendoru dodały Poczty Sztandarowe, które wystawiły szkoły i organizacje działające na naszym terenie oraz piękny śpiew chóru LIRA, działającego przy Domu Kultury w Jabłonowie.

W homilii celebrans posłużył się symbolem wzgórza i góry, które nieustannie towarzyszą nam na kartach Pisma św. (G. Synaj, G Oliwna G. Błogosławieństw, itp.) Podkreślił, że również nasza Ojczyzna jest bogata w takie święte miejsca. Choćby Jasna Góra czy Zakopane, gdzie przed laty na szczycie Giewontu nasi przodkowie ustawili Krzyż, symbol wiary i Bożej opieki. Sam papież, obecnie Bł. Jan Paweł II, przed 14 laty odniósł się do tego symbolu, mówiąc:

Ten Krzyż patrzy na całą Polskę (…) wszędzie tam, gdzie żyją owoce świętości Bł. Marii Karłowskiej, siostry pasterki i dzieła, które podejmują”.

Sanktuarium Bł. Matki Marii również usytuowane jest na wzgórzu. To z tego miejsca Matka Maria patrzy na całe miasto, które przed dwoma laty obrało Ją za Patronkę i Orędowniczkę.

Na zakończenie Eucharystii, wierni uczcili swą Patronkę poprzez ucałowanie Jej Relikwii. Każda Msza św. tego dnia kończyła się tym wymownym i wzruszającym aktem czci, któremu towarzyszył śpiew naszych sióstr juniorystek do Bł. Matki Marii.

Kolejnym punktem programu był przepiękny koncert na tarasie przy Sanktuarium. Przybyli na niego mieszkańcy naszego miasta, przedstawiciele władz, duchowieństwa, siostry z wychowankami z Topolna i Pniewitego oraz „mieszkanki” Wzgórza im. Bł. Marii Karłowskiej.

Jako pierwszy, po powitaniach i krótkich przemówieniach, wystąpił chór LIRA z repertuarem pieśni religijnych oraz utworów polskiej muzyki rozrywkowej.

Następnie na scenie pojawił się zespół muzyków CAPELLA TORUNIENSIS z programem „Totus Tuus”. Zespołowi towarzyszyła absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, sopranistka Aleksandra Turalska.

Artyści zaprezentowali perełki muzyki klasycznej, min. „Te Deum” – Charpentiera, “Ave Maria” – Bacha – Gounoda.

Koncert ten rozpoczęło odtworzenie nagrania, z pamiętnego dnia 16 października 1978 r., HABEMUS PAPAM. Muzyce poważnej towarzyszyła poezja – fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” Bł. Jana Pawła II, w wykonaniu dyrektora WOKiS w Bydgoszczy Macieja Puto, który jednocześnie był konferansjerem.

Po zakończonym koncercie wszyscy mogli skorzystać z poczęstunku w klasztornym refektarzu, ufundowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Jabłonowie.

O godz. 21.00 rozpoczęła się w Sanktuarium nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, poprzedzona Mszą św. ku czci Bł. Marii Karłowskiej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił proboszcz parafii p.w. św. Wojciecha - Ks. Janusz Kowalski. Adorację rozpoczęły siostry z wychowankami z Pniewitego, o 24.00 adorację poprowadziły siostry juniorystki, następnie grupa p.w. „św. Michała Archanioła” i siostry pasterki z Jabłonowa. O 3.00 modlitwy prowadziły poszczególne grupy parafialne z obu jabłonowskich parafii: Koło Gospodyń, Żywy Różaniec – z parafii św. Wojciecha oraz Dzieło Duchowej Adopcji i Koło Misyjne Dzieci – z parafii Chrystusa Króla. Uwieńczeniem nocnej modlitwy była poranna Msza św., którą odprawił Ks. Zdzisław Górski, kapelan Domu Generalnego.

Po południu, tradycyjnie już, jak 6. dnia każdego miesiąca, z udziałem licznie przybyłych mieszkańców Jabłonowa, odprawiona została Nieustanna Nowenna (tzw. Miesięczna) o kanonizację Bł. Matki Założycielki, oraz o łaski za Jej wstawiennictwem. Tego dnia ze szczególną mocą rozbrzmiewały w naszych sercach i w całej kaplicy słowa Inwokacji:

- módl się za tymi, co odeszli

- módl się za tymi, co wracają

- módl się za nami wszystkimi

- do Boskiego Dobrego Pasterza.

4 czerwca          W naszym Przedszkolu Dobrego Pasterza w Żołędowie tradycyjnie na przełomie maja i czerwca organizowany jest Festyn Rodzinny, pod hasłem „Mama, tata i ja.” Czas przygotowań do tej imprezy jest zwykle bardzo intensywny; w tę pracę angażują się wszyscy pracownicy przedszkola oraz zaprzyjaźnione osoby. Pan Bóg wysłuchał naszych modlitw i tego dnia mogliśmy cieszyć się piękną, słoneczną pogodą.

Plan tegorocznego festynu był bardzo bogaty. Dzieci przygotowały występy artystyczne oraz drobne upominki dla swoich rodziców. Mieliśmy również zaszczyt gościć dziewczęta z Topolna, które pod opieką s. Katarzyny Machut przygotowały dla dzieci bajkę pt.„Trzy Świnki”. Przedszkolaki były zachwycone tym przedstawieniem.

Na dzieci czekało także mnóstwo innych atrakcji, min. przejażdżka na koniu, dmuchańce do skakania, basen kulkowy, konkursy: sportowy, muzyczny i plastyczny, podwórkowy salon piękności, w którym dziewczęta ze szkoły fryzjerskiej w Bydgoszczy czesały dzieci i malowały im twarze. Zorganizowana została również loteria fantowa i kiermasz prac dzieci.

Rodzicom i pozostałym gościom najbardziej przypadła do gustu kawiarenka oraz grill. Wszystkie potrawy, jakie znalazły się na stołach, czyli ciasta, słodycze, sałatki przygotowali rodzice naszych dzieci. Uczestnicy festynu mogli również wziąć udział w tańcach integracyjnych.

Podczas całej imprezy można było składać datki na remont naszej kuchni. Kto tylko, mógł naprawdę z serca nas wspierał. Jesteśmy wdzięczne Bożej Opatrzności za Jej opiekę nad nami.

CZERWIEC 2011 r.

31 maja            Na dzień 01 czerwca prognoza pogody przewidywała w Polsce deszcz. W obliczu tej „mokrej” perspektywy, obchody Dnia Dziecka w Świetlicy Środowiskowej przy naszym Zgromadzeniu zorganizowane zostały dzień wcześniej. Wspólna zabawa przebiegała przy kiełbaskach z grila. Nie zabrakło również łakoci, które połykane były przez roześmiane buźki naszych dzieci pomiędzy wesołymi harcami i zabawami.

Wszystko zaczęło się od Iskierki Przyjaźni i zabawy integracyjnej Tańczymy la ba da, która wymagała od jej uczestników trochę gimnastyki. Zawsze dużo emocji budziły konkursy. Były więc: wyścigi dzieci w workach, gdzie trzeba było wykazać się niemałą zręcznością, podobnie przy przenoszeniu na łyżce piłeczki ping pongowej, przeciąganie liny, taniec z balonem czy najlepiej tańcząca para.

Zwycięzcy i uczestnicy konkursów byli nagradzani słodyczami. Wiele radości sprawiła zabawa Motyle – kwiaty jak również przerzucanie balonu napełnionego wodą na kolejne trampoliny.

Powodzeniem dzieci cieszyła się zabawa z użyciem kolorowej chusty Clanzy, w kotka i myszkę oraz turlanie piłeczki.

Całej zabawie towarzyszyła słoneczna pogoda. Mamy nadzieję, że słonecznie było również w serduszkach naszych dzieci.

28 maja            W jabłonowskim Domu Kultury odbył się wieczór poezji w hołdzie Patronce Jabłonowa, Bł. Matce Marii Karłowskiej. Prezentowane były wiersze, których autorką jest sama Błogosławiona, a także trzy autorki przedstawiły swoje poezje związane z Matką Karłowską i Jabłonowem: P. Barbara Kopaczewska, P. Anna Bzowa i P. Danuta Gierosz-Świętalska.

24 maja            W kaplicy domu Nowicjatu w Jabłonowie–Zamku swoją Pierwszą Profesję złożyła nowicjuszka s. Katarzyna Drogosz. Śluby w imieniu Kościoła św. odbierał Ks. Dr Grzegorz Tworzewski.

21 maja            W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie–Zamku śluby wieczyste złożyły dwie siostry: s. Beata Laskowska i s Katarzyna Maciejewska. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Dr Grzegorz Tworzewski.

18 maja            Podczas Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji Jana Pawła II, w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie–Zamku zostały uroczyście wniesione Relikwie z szat Bł. Ojca św., naszego Rodaka. Mszy św. przewodniczył ks. Ireneusz Kalf, współkoncelebrował ks. Zdzisław Górski. Po Mszy św. nastąpiło uczczenie Relikwii przez ucałowanie.

9-13 maja         W Ałmacie (Ałma–Ata), największym mieście Kazachstanu położonym w południowo-wschodniej części kraju – miało miejsce spotkanie sióstr pracujących na tych terenach. Uczestniczyło w nim około 70 sióstr. Wiele nie dojechało z powodów wizowych. W spotkaniu wzięły udział również nasze dwie siostry pracujące w Kostanaju (oddalonego od Ałmaty 2 tys. km.!). Podróż pociągiem, trwająca 36 godzin, dała sposobność naszym siostrom do ewangelizacji współpasażerów, którzy mieli wiele ciekawych pytań.         Tematem przewodnim spotkania było: „Relacja miedzy Bogiem, a mną”.

9 maja              W kaplicy zakonnej w Św. Katarzynie koło Wrocławia odprawiona została Msza św. jubileuszowa z okazji 60-lecia profesji zakonnej naszej współsiostry Moniki Geselle. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ks. Abp Marian Gołębiewski.

MAJ 2011 r.

3 kwietnia          Na prośbę Księdza Proboszcza Janusza Ahnerta, przekazano na jego ręce Relikwie Bł. Marii Karłowskiej parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w STUDZIONCE, powiat Pszczyna, archidiecezja katowicka, gdzie w dniu dzisiejszym (w niedzielę) dokonano ich uroczystego wprowadzenia i intronizacji. Po każdej Mszy św. wierni mogli uczcić Relikwie. Po południu odbyło się specjalne nabożeństwo, poświęcone nowej Patronce, z modlitwami do Niej.

Uroczystość była poprzedzona (w sobotę) całodzienną adoracją Najśw. Sakramentu, okazją do Spowiedzi św., z różańcem i modlitwami do Bł. Marii Karłowskiej na zakończenie.

KWIECIEŃ 2011 r.

27 marca           W parafii p.w. Św. Wojciecha w Jabłonowie-Zamku odbyło się uroczyste wprowadzenie i intronizacja Relikwii Bł. Marii Karłowskiej. Teren przy kościele był pierwszym miejscem pochówku Matki Marii, zanim spoczęła w grobowcu na Zamku – dzisiaj znajduje się tam tablica pamiątkowa. Uroczystość odbyła się w przeddzień 76. rocznicy pogrzebu Marii Karłowskiej. Od dnia wprowadzenia Relikwii w każdy czwartek na godzinę przed Mszą św. wieczorną, kiedy to odbywa się wystawienie i adoracja Najśw. Sakramentu, jest również w tym czasie nabożeństwo do Bł. Matki Marii.

11-13 marca                  „Stałam się Panie uczestnikiem krzyża, Twojej ofiary, Twojego i mojego cierpienia. Masz we mnie kobietę z Drogi Krzyżowej, niewiastę płaczącą z imieniem i nazwiskiem.”

Na wielkopostnym skupieniu rekolekcyjnym, które odbyło się w Centrum Duchowości Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pom. spotkało się ponad 50 kobiet w różnym wieku i z różnym doświadczeniem życiowym. W skupieniu towarzyszyli im kapłani: ks. Janusz Kowalski – proboszcz parafii p.w. św. Wojciecha w Jabłonowie-Zamku, ks. kanonik Józef Kiełpiński - proboszcz z parafii p.w. św. Małgorzaty w Płowężu oraz siostry pasterki.

„Niech moje serce zmęczone trudami, ma dość wytchnienia pod Twymi skrzydłami.”

Ten czas skupienia był dla kobiet poznawaniem i umacnianiem wiary oraz wpatrywaniem się w Jezusa Ukrzyżowanego, który je uzdrawiał swoją miłością i przebaczeniem. Konferencje głoszone przez Kapłanów opierały się na Słowie Bożym i wskazywały na Jezusa, który jest obecny w ich życiu. Księża wspólnie prowadzili nabożeństwo uzdrowienia duszy, na którym kobiety otworzyły się na działanie Ducha Świętego i doświadczyły uzdrawiającej mocy Chrystusa. Podsumowaniem tych rozważań rekolekcyjnych był „Wieczór nadziei i refleksji”, przygotowany przez siostry.

Czas rekolekcyjny odnowił siły i wlał w serca rekolektantek nadzieję, czego wyrazem były świadectwa, z których wynikało, że są one bardziej świadome swoich ról: żony, matki, babci. Realizując je z pełną odpowiedzialnością, będą starały się przekazywać wiarę swoim bliskim.

„Więc pozostań ze mną – o Ukrzyżowany! Niech Twa miłość zabliźni wszystkie moje rany!”

MARZEC 2011 r.

26 lutego          Wspólnota sióstr pasterek w Częstochowie przyjęła w kaplicy klasztornej Relikwie Krzyża św., które peregrynują w Archidiecezji Częstochowskiej.

Relikwie uczczone zostały indywidualną i wspólnotową modlitwą, adoracją Krzyża św. oraz wspólnie przeżywaną Eucharystią. W modlitwie polecałyśmy Bogu wszystkie intencje Kościoła św., Zgromadzenia i naszej ukochanej Ojczyzny. Mszę św., na której pożegnałyśmy drogie nam Relikwie Krzyża św., poprzedziła wspólna Droga Krzyżowa.

W kontekście przeżywanej adoracji Krzyża św., nasuwały się słowa Ojca św. Jana Pawła II, wypowiedziane w dniu beatyfikacji naszej Matki Założycielki, że „Krzyż ma nam przypomnieć o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy i gdzie są nasze korzenie”.

4-7 lutego         13 dziewcząt uczestniczyło w rekolekcjach w Centrum Duchowości im. Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku. Tematem rekolekcji było: „Żyję cnotami kardynalnymi”. Patronem Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Ten nowy Orędownik jest doskonałym wzorem - jak żyć i postępować według tych właśnie cnót. Ofiara jego życia i jego słowa bardzo pomogły dziewczętom zrozumieć, co znaczy być roztropnym, sprawiedliwym, mężnym i umiarkowanym. Bł. Ks. Jerzy mówił m.in.: „Zachować godność, by móc powiększać dobro i zwyciężać zło, to kierować się w życiu sprawiedliwością. Sprawiedliwość wypływa z prawdy i miłości. Im więcej w człowieku jest prawdy i miłości, tym więcej i sprawiedliwości.”

„Cnota męstwa jest przezwyciężeniem ludzkiej słabości, zwłaszcza lęku i strachu.”

„Żądając odwagi męstwa, sami musimy być na co dzień mężni i odważni.”

Rozważania konferencyjne prowadził ks. Michał Lal z Tczewa, który codziennie sprawował Eucharystię, przewodniczył nabożeństwom, służył w konfesjonale, a także towarzyszył przy posiłkach.

Trzeciego dnia – był to 6. 02. - dziewczęta spotkały się także z Bł. Matką Założycielką w Sanktuarium, aby uczcić Jej Relikwie i powierzyć swoje radości i smutki w nowennie do Błogosławionej.

LUTY 2011 r.

28-31 stycznia    Rekolekcje dla dziewcząt w Jabłonowie–Zamku pod hasłem: „Żyję cnotami kardynalnymi”.

Zagadnienie cnót kardynalnych dziewczęta rozpatrywały wraz z Ks. Wojciechem Pyrzewskim, który opierał się na nauce Kościoła św., zawartej w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Cnoty kardynalne, choć bardzo znane, okazały się przysypane codziennością i troskami życia. Są nieobecne w czystej postaci. Młodzież postrzega je jako nieatrakcyjne, spłycone, niepotrzebne, przestarzałe. Ks. Wojciech na nowo ukazał ich wartość i zalety, a także fakt, że są obecne w naszym życiu, ale nie potrafimy ich nazwać.

Można je doskonale zobaczyć na tle życia i działalności bł. Jerzego Popiełuszki, który był patronem tych rekolekcji. Dziewczęta w wieku gimnazjalnym pełne zapału próbowały na swój sposób ukazać przemyślenia i zrozumienie tematu rekolekcji na wieczorku pogodnym. Pomysłowość i kreatywność grup, które podzielone były według czterech cnót kardynalnych, była miłą niespodzianką.

W rekolekcjach wzięły udział 43 dziewczęta z różnych miast min: Tczew, Lidzbark Welski, Działdowo, Grudziądz, Nowe Miasto, Osiek.

7 stycznia          Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jabłonowie Pomorskim zorganizował w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Wieczorek Poetycki Anny Bzowy. Wśród wierszy P. Anny było też wiele o tematyce związanej z Bł. Marią Karłowską.

STYCZEŃ 2011 r.

 

2011 rok