Wydarzenia

ROK 2016    ROK 2015    ROK 2014    ROK 2013    ROK 2012    ROK 2011    ROK 2010

 2016

25 – 29 czerwca

 

Już pierwszego dnia wakacji Centrum Duchowości im. Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie wypełniło się dziewczętami, które zapragnęły swój letni wypoczynek rozpocząć z Bogiem. Rekolekcje pod hasłem: „Przygoda życia” poprowadził ks. Piotr Pruski i nasze siostry pod czujnym okiem wikarii generalnej, s. Fides Lemanczyk.

Rekolekcje wcale nie muszą być monotonne! Modlitwę i przekazywane treści można połączyć ze świetną zabawą. Radość jest oznaką czystego serca! Takiej radości nie zabrakło w tej grupie dziewcząt! Dziewczętom towarzyszyły bardzo ciekawe myśli umieszczone na plakacie rekolekcyjnym:

"Zawierzyłem życie Jezusowi i od tego momentu zaczęła się moja przygoda"

"Trzeba stanąć bez lęku, że nie świat mną kieruje, ale wolność Jezusa, którą mam w sercu".

25 czerwca

 

WAKACJE! Każde dziecko czeka na nie z niecierpliwością i snuje jakieś plany. W tym roku z naszymi dziećmi ze świetlicy oraz ich rodzinami udałyśmy się do Płocka, aby poznać i zobaczyć zwierzęta sprowadzone z całego świata do tamtejszego ZOO. Punktualnie o godzinie 9.00 wyjechaliśmy spod naszej świetlicy Busem w stronę Płocka. W czasie podróży dzieci oglądały bajki oraz s. Flawia Paciorek przybliżyła nam historię samego miasta, ZOO, jak i znajdujących się tam zabytków. 

W ZOO dzieci od razu ruszyły do zwiedzania i oglądania jego mieszkańców. Zaczęliśmy od pomieszczeń z gadami, ptakami, małpkami. Potem mogliśmy podziwiać obsypujące się piaskiem słonie, śpiące lwy, zmęczone skwarem tygrysy, pantery, ale też pingwiny, żyrafy i wiele innych zwierząt. Na terenie ZOO zostało zorganizowane również Mini - ZOO, gdzie dzieci mogły przez chwilę poczuć się gospodarzami i wejść pomiędzy hodowlane zwierzęta i je nakarmić. Jedną z atrakcji naszego spaceru po Ogrodzie Zoologicznym był pokaz karmienia fok. Trzeba przyznać, że były rozleniwione upałem i nie bardzo miały ochotę na jedzenie rybek.

 Po zwiedzeniu ZOO udaliśmy się na Stare Miasto, aby się nieco posilić oraz zobaczyć Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XI wieku. W planie było jeszcze piękne molo spacerowe na Wiśle, ale zbliżająca się burza trochę nas przestraszyła i opuściliśmy Płock o godzinie 15:00 – gdy zaczynał się mecz piłki nożnej Polska- Szwajcaria. W Busie, słuchając radia, kibicowaliśmy naszej reprezentacji i chyba skutecznie, bo wygraliśmy.

Za wspólnie spędzony czas  dziękujemy Bogu i prosimy by strzegł naszych podopiecznych w czasie ich wakacyjnego wypoczynku.

Wyjazd był możliwy dzięki środkom z Urzędu Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim.

06 -11 czerwca

 

19. rocznica beatyfikacji bł. Matki Marii Karłowskiej, Patronki Jabłonowa Pomorskiego. Uroczystą Mszę św. ze wspomnienia o bł. Marii Karłowskiej poprzedziła w Sanktuarium na jabłonowskim wzgórzu nocna adoracja, która rozpoczęła się 5 czerwca o godz. 19.00 a zakończyła o godzinie 7.00 dnia następnego. W modlitwie dziękczynnej przed Panem Jezusem obecnym z nami tej nocy w Najświętszym Sakramencie uczestniczyli również czciciele Błogosławionej Marii obu parafii jabłonowskich. Wśród nich były: Matki Różańcowe, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. O godz. 15.00 z udziałem wiernych odprawiona została nieustanna Nowenna do bł. Marii Karłowskiej, którą poprowadził proboszcz parafii św. Wojciecha, ks. kan. Janusz Kowalski.

Dalsze obchody związane z rocznicą beatyfikacji bł. Marii pasterki i Jej Patronatu nad naszym miastem, wpisujące się w obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, miały miejsce na jabłonowskim wzgórzu 11 czerwca. Na wolnym powietrzu o godz. 9.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez ks. dziekana Grzegorza Tworzewskiego i ks. wikarego Jarosława Szutarskiego, dziękując i modląc się o potrzebne łaski dla całej społeczności, której patronuje nasza Błogosławiona i dla wszystkich Jej czcicieli. We Mszy św. wzięły udział m.in. władze wojewódzkie, w osobie przewodniczącego Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszarda Bobera, powiatowe – starosta Piotr Boiński i samorządowe na czele z burmistrzem Miasta i Gminy Jabłonowo – Pomorskie, Przemysławem Górskim. Wystawione zostały także poczty sztandarowe. Następnie odbył się Konkurs Piosenki Maryjnej organizowany przez Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, który spotkał się z dużym odzewem ze strony młodych „artystów”  i o godz. 16.00, wszyscy melomani mogli wysłuchać koncertu „Perły Muzyki Baroku” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis z  Filharmonii Pomorskiej.

Na zakończenie tego pięknego wspólnego spotkania, Matka Generalna Gracjana Zborała otrzymała od starosty brodnickiego pamiątkowy medal „za życzliwość i wsparcie duchowe przy realizacji projektu modernizacji i rozbudowy Szpitala powiatowego w Brodnicy.

6 czerwca w godzinach popołudniowych (godz. 18.00), podczas Mszy św. odpustowej w toruńskiej parafii pw. Bł. Marii Karłowskiej, bp Andrzej Suski dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła, któremu patronuje nasza Założycielka.  Kamień węgielny pochodzi z Papieskiej Arcybazyliki Najświętszego Zbawiciela i Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty na Lateranie – Katedry Rzymu, (konkretnie z murarki zasłaniającej Drzwi Święte, które w Roku Miłosierdzia zostały otwarte). W uroczystości wzięła udział Matka Generalna Gracjana Zborała z siostrami.

01 czerwca

 

Nie da się ukryć – Dzień Dziecka! Trzeba go przeżyć ze świetlicową gromadką inaczej, niż każdy inny, powszedni dzień. Na pewno zrezygnujemy z „odrabianek”, za którymi dzieci, co tu dużo mówić, nie przepadają!

Zapraszamy wszystkich na ognisko na teren Nowicjatu. Przy ognisku zabawiały dzieci przy gitarze nowicjuszki i postulantka. W programie było kilka wesołych piosenek z zaangażowaniem całego ciała, konkursy i oczywiście kiełbaski., które dzieci opiekały sobie nad ogniskiem zupełnie same! Zabawę niestety przerwał nam deszcz dlatego opcja” stoliczku nakryj się słodkościami” musiała być zrealizowana już na terenie świetlicy. Kiełbaski i wszelkie słodkości były zakupione ze środków z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

CZERWIEC 2016

 
24 maja

Dziś nasza Rodzina zakonna powiększyła się o jedną profeskę wieczystą! W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej śluby wieczyste złożyła s. Agnieszka Bednarczyk. Śluby odebrał ks. kan. Grzegorz Tworzewski.

14 maja

 

Żelazny jubileusz s. Moniki w Świętej Katarzynie! We Mszy św., którą koncelebrował JE. Ks. Bp Jacek Kiciński, biskup wrocławski, dziękowaliśmy Panu Bogu razem z zaproszonymi gośćmi za 65 lat konsekracji zakonnej naszej Drogiej Siostry. Choć siły fizyczne już Siostrę opuszczają, ale duch wielki i pogodne, uśmiechnięte oblicze! Za wszystko niech będzie Bóg uwielbiony!

07 maja

 

W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej nasza Rodzina zakonna przeżywała kolejny piękny jubileusz, a mianowicie 50-lecia ślubów zakonnych sióstr: s. Blanki, s. Amaty, m. Łukaszy, s. Tomaszy i s. Aldony. Mszy św. przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Bp Ryszard Kasyna, biskup diecezji pelplińskiej. Ksiądz biskup obdarował jubilatki pamiątkowymi różańcami i życzeniami skreślonymi na papierze.

MAJ 2016

 

30 kwietnia

 

W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie - Zamku odbyła się piękna uroczystość jubileuszowa. Cztery nasze siostry obchodziły 60 - lecie swoich ślubów zakonnych. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył ks. bp Andrzej Suski w asyście 14 kapłanów. Liturgię Słowa przygotowali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, w którym jedna z naszych sióstr jubilatek posługuje. Po homilii nasze jubilatki odnowiły swoje śluby zakonne, które po raz pierwszy złożyły Panu Bogu przed 60 laty.

23 kwietnia

 

W parafii pw. św. Wojciecha w Jabłonowie - Zamku uczestniczyłyśmy w uroczystościach poświęcenia figury patrona tej parafii oraz wprowadzenia relikwii św. Wojciecha. Uroczystościom, której centrum stanowiła Msza św., przewodniczył JE ks. bp Andrzej Suski. Do współkoncelebry zostali zaproszeni byli proboszczowie tej parafii: ks. kanonik Alfons Strala oraz ks. kanonik Stanisław Filarski. Po zakończonej Mszy św. miała miejsce procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem, po której nastąpił moment uczczenia relikwii. Wieczorem w kościele zostało wystawione przedstawienie o św. Wojciechu przygotowane przez parafian, zarówno młodych jak i nieco starszych. Zaakcentowany został legendarny wątek postoju na jabłonowskiej ziemi orszaku wiozącego zwłoki św. misjonarza z Prus do Gniezna.

KWIECIEŃ 2016

 

24 marca

 

Na Wzgórzu jabłonowskim, w otoczeniu XIX wiecznego pałacu, na dróżkach okalającego go parku, już po raz drugi zostało wystawione Misterium Męki Pańskiej wyreżyserowane przez panią Justynę Prajs – Dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim we współpracy z ks. Jarosławem Sztutarskim. To plenerowe widowisko pasyjne rozpoczęła wspólna Eucharystia, którą sprawował ks. dziekan Grzegorz Tworzewski. Misterium wystawione w przeddzień Triduum Paschalnego było pięknym wprowadzeniem w liturgię męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Pasja przygotowana przez mieszkańców Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, głównie młodzieży, przyciągnęła bardzo dużo widzów. Misterium rozpoczęło się o zmroku. Dodatkowego efektu poszczególnym scenom dodawały jupitery i zapalone pochodnie. Wspaniały dźwięk i światło zawdzięczaliśmy firmie Avis – prawdziwy profesjonalizm! Naszą uwagę przyciągały piękne stroje i gra aktorów, żołnierze rzymscy na koniach i wspaniały śpiew. Po zakończeniu Misterium słowa podziękowania aktorom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wspaniałego widowiska, złożył Przemysław Górski, burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie oraz Matka Generalna Gracjana Zborała.

18 marca

 

Razem z mieszkańcami Jabłonowa uczestniczyłyśmy w Drodze Krzyżowej, która prowadziła ulicami Jabłonowa począwszy od Krzyża na skrzyżowaniu ulic Polnej i Głównej a zakończyła się Mszą św. w kościele pw. Chrystusa Króla. Rozważania poprowadził ks. dziekan Grzegorz Tworzewski. Krzyż niosły na zmianę poszczególne grupy wiernych, w tym również dzieci.

 

08 marca

 W Roku Miłosierdzia 8. dnia każdego miesiąca wierni spotykają się w Bazylice Mniejszej pw. Nawiedzenia NMP - Sanktuarium Matki Bożej, Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw w Markowicach, na czuwaniu pod hasłem „Święci w Miłosierdziu”, aby trwać na modlitwie przy relikwiach świętych  szczególnie zaangażowanych w krzewienie Bożego Miłosierdzia i czyniących miłosierdzie. W miesiącu marcu takie czuwanie przy relikwiach Bł. Matki Marii Karłowskiej poprowadziły siostry pasterki na zaproszenie proboszcza parafii i Kustosza Sanktuarium, ks. Jacka Dziela. Spotkanie modlitewne rozpoczęło się o godz. 17.00 adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.00 sprawowana była Msza św. ku czci Bł. Marii Karłowskiej. Świadectwo o miłosierdziu w życiu Bł. Marii złożyła we wprowadzeniu do Mszy św. s. Flawia Paciorek. Dopełnieniem tych refleksji była piękna homilia Kustosza Sanktuarium, w której podkreślił odwagę Marii w rozumieniu Bożego Miłosierdzia i uczynienia Go treścią całego swojego życia. Po zakończonej Eucharystii wszyscy uczestnicy Liturgii uczcili relikwie Bł. Marii Karlowskiej.

04-05 marca

 

 

„24 GODZINY DLA PANA”

W SANKTUARIUM Bł. MARII KARŁOWSKIEJ

 

Przed IV niedzielą Wielkiego Postu, zgodnie z zaleceniem Ojca św. Franciszka zawartym w bulli ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia (Misericordiae vultus), w Kościele św. przeżywaliśmy NABOŻEŃSTWO „24 GODZINY DLA PANA”.

W diecezji toruńskiej nabożeństwo to miało miejsce w tych kościołach, gdzie została otwarta Brama Miłosierdzia i obejmowało całodobową adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z Nabożeństwem Pokutnym z możliwością przystąpienia do Spowiedzi świętej.

W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej, w którym została otwarta Brama Miłosierdzia, czuwanie przy  Panu Jezusie w Najświętszym Sakramencie, w które włączyli się okoliczni mieszkańcy, odbyło się w godzinach od godziny 17.00 (piątek) do godziny 17.00 (sobota). Dyżury w konfesjonale całą dobę podjęli kapłani z dekanatu jabłonowskiego.

MARZEC 2016

 

05-08 lutego

 

Tegoroczny temat rekolekcji był ściśle związany z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia. Prowadzący ks. Piotr Pruski odwołując się do słów świętej siostry Faustyny przybliżał dziewczętom przymioty Pana Boga. Katechezom towarzyszyły symbole: popiół, woda, sól, olej, światło. Podczas pobytu dziewczęta mogły poznać bliżej postać błogosławionej Matki Marii, duchowość naszego Zgromadzenia oraz zadać pytania dotyczące życia zakonnego. Nawiedzając sanktuarium bł. Marii uzyskały odpust związany z Rokiem Miłosierdzia. Dziewczęta sięgając po Pismo Święte wyszukiwały cytaty dotyczące uczynków miłosierdzia co do duszy i ciała, które później pomogły im w przygotowaniu scenek związanych z tymi uczynkami. W programie rekolekcji znalazły się również podchody nt. „Dobroć Boga w moim życiu” oraz „Szkoła artystów”, w której malowały obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Uczestniczki aktywnie włączały się w przygotowanie liturgii mszy świętej, przeżyły sakrament pokuty i pojednania, adorację Najświętszego Sakramentu. Owoce naszej pracy stworzyły dekorację kaplicy. Tegoroczne rekolekcje odprawiło 16 dziewcząt, 12 z nich było u nas po raz pierwszy, ufamy, że jeszcze powrócą w gościnne progi Centrum Duchowości Bł. Matki Marii.

 

02 lutego

 

Święto Ofiarowania Pańskiego. Dzień Życia Konsekrowanego. Dziś również w całym Kościele zakończenie Roku Życia Konsekrowanego. Delegacja naszych sióstr z Domu Generalnego w łączności z innymi osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi uczestniczyła we Mszy św. kończącej obchody RŻK w diecezji toruńskiej sprawowanej w kaplicy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w której posługują Ojcowie Paulini. Mszy św. przewodniczył ks. bp Józef Szamocki. W homilii, Ekscelencja nawiązał do słów papieża Franciszka, podkreślając, że osoby konsekrowane mają być ikonami Boga, którego Oblicze jest pełne miłości. Trzeba nam żyć w jedności z Bogiem, bo bez jedności z Jezusem nie jesteśmy w stanie złożyć Bogu żadnej ofiary. Ekscelencja podkreślił, że tak naprawdę, dopiero teraz przyjdzie nam zbierać owoce tego roku i realizować postanowienia, które się zrodziły w ciągu niego. „Rok życia Konsekrowanego się nie kończy, lecz stał się wprowadzeniem do nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia”. Podczas Mszy św. wszystkie osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby oraz na nowo zawierzyły się Chrystusowi. Po Eucharystii wszyscy spotkali się w gościnnym refektarzu Ojców Paulinów na radosnej AGAPIE.

LUTY 2016

 

28 stycznia

Powoli kończy się karnawał. W czwartkowe popołudnie świetlica zamienia się w bajkową krainę. Jest z nami czerwony kapturek, Jaś i Małgosia, bohaterski Zorro, Batman, Spider - Man, kopciuszek....Dzieci w pantonimie starały się przedstawić postaci, za które były przebrane. Najlepsze były nagrodzone. Pląsy przy muzyce przeplatały się z konkursami. Trzeba było przejść ścieżyną przez las, tak aby uniknąć spotkania z wilkiem, sprytnie wyłowić jabłko z wody i zjeść ze smakiem, zatańczyć w parze z balonem, wirować wokół krzesełek i w porę zająć miejsce, trzeba było wykazać się gracją w tańcu na gazecie....

Kiedy wszyscy mieli już dosyć, zasiedli do „słodkiego” stołu aby uzupełnić spożytą energię. Zabawa odbyła się dzięki środkom finansowym z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

 

23 stycznia

W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II, Pl. Ks. S. Frelichowskiego 1 w Toruniu, odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Teologiczne na temat: „W Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa. Tożsamość, misja, świadectwo życia osób konsekrowanych”. Kierownikiem Sympozjum był ks. dr hab. Stanisław Suwiński. Do udziału w panelu dyskusyjnym na temat: „Radość powołania – praktyka życia konsekrowanego”, który poprowadził o. prof. dr hab. Czesław Parzyszek (SAC), została zaproszona Przełożona Generalna naszego zgromadzenia, M. Gracjana Zborała.

STYCZEŃ 2016

 

2016 rok