Wydarzenia

ROK 2016   ROK 2015    ROK 2014    ROK 2013    ROK 2012    ROK 2011    ROK 2010

 2015

   

12 grudnia

 

„To jest czas miłosierdzia. Ważnym jest, aby wierni świeccy żyli nim i zanieśli je do różnych środowisk społecznych. Naprzód!” (papież Franciszek)

W dniu inauguracji Roku Jubileuszowego, 8 grudnia br., Papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra na Watykanie, które na czas trwania Jubileuszu, tj. do 20 listopada 2016 r. będą „Bramą Miłosierdzia, gdzie każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję”. Aby dać możliwość przejścia Bramą Miłosierdzia i uzyskania odpustu oraz duchowych łask Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, na mocy upoważnienia Papieskiego J.E. Ks. Biskup Toruński Andrzej Suski - Dekretem z dnia 14 września 2015 r. – wyznaczył dla tego celu w Diecezji Toruńskiej kościoły, które mają zatwierdzony status sanktuarium. Tak więc za zrządzeniem Bożym Diecezjalne Sanktuarium Błogosławionej Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku staje się miejscem odpustu jubileuszowego.

W polskich katedrach Drzwi Miłosierdzia zostaną otwarte 13 grudnia. W naszym Sanktuarium miało to miejsce w sobotę 12 grudnia 2015 r. Cała nasza wspólnota zakonna z podopiecznymi, wierni z jabłonowskich parafii i okolic bardzo licznie przybyli oraz kapłani z dekanatu jabłonowskiego o godz. 15.00 zgromadziła się na dziedzińcu Pałacu przed figurą św. Michała Archanioła. Modlitwom przewodniczył dziekan jabłonowski ks. Grzegorz Tworzewski. Następnie procesjonalnie ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych wszyscy udali się do wejścia prowadzącego do Sanktuarium, gdzie nastąpił uroczysty obrzęd otwarcia Drzwi Świętych, które od tej chwili przez cały Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy będą Bramą Miłosierdzia dla tych, którzy zechcą skorzystać z czasu łaski i dostąpić odpustu zupełnego. Następnie w Sanktuarium była sprawowana Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. dziekana.

Siostry pasterki zapraszają do nawiedzenia Sanktuarium, gdzie oczekuje Błogosławiona Matka Maria, aby podzielić się z nami swoją wiarą i umiłowaniem Miłosierdzia Bożego i otworzyć nasze serca na „wyobraźnię Miłosierdzia”. Matka Maria pragnie tak dotknąć naszych serc, abyśmy wyszli oczyszczeni z naszych słabości, umocnieni jako świadkowie Miłosierdzia, jako narzędzia Bożego Miłosierdzia wobec innych

 

06 grudnia

 

W niedzielne popołudnie nasza współsiostra Katarzyna Daniec złożyła Panu Bogu swoje śluby na całe życie. Ze względu na przeżywany Rok Życia Konsekrowanego, aby zaakcentować ten wyjątkowy czas, uroczystość złożenia ślubów wieczystych miała miejsce w parafii, w której siostra posługuje jako zakrystianka, tj, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Błogosławieństwo kapłanów i rodziców zostało udzielone siostrze w domu zakonnym gdzie s. Katarzyna otrzymała mirtowy wianek. Do Fary wprowadziła siostrę uroczysta procesja. Świątynia była pięknie przyozdobiona bielą kwiatów. Każda ławka udekorowana wiankiem i białą wstęgą. Wchodząc do Fary nie sposób było nie spostrzec, że będzie tu miała miejsce podniosła uroczystość. Dla siostry Katarzyny był przygotowany okryty białym suknem klęcznik z krzesełkiem, za którym zasiadła Matka Generalna Gracjana Zborała z Siostrami Radnymi. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Piotr Wysga, proboszcz parafii. Kazanie wygłosił katecheta siostry wieczystki. Oprawa muzyczna i wystrój kościoła dodawał piękna tej uroczystości. Siostra wobec wszystkich wiernych, bardzo licznie zebranych, złożyła Panu Bogu swoje śluby wieczyste, przyrzekając poświęcić się dla nawrócenia grzeszników. Na koniec Mszy św. były podziękowania S. Katarzyny, Matki Generalnej i bardzo długie winszowania i uściski od obecnych na tej uroczystości. Potem zaproszeni goście udali się do Szkoły Katolickiej, gdzie w dużej sali zorganizowany był poczęstunek. I tu księża wikariusze przygotowali siostrze Katarzynie i wszystkim zebranym miłą niespodziankę – wyświetlone zostały zdjęcia z dzieciństwa siostry oraz z przeżywanej przed chwilą uroczystości. Co niektórym zakręciła się w oku łezka

GRUDZIEŃ 2015

 
28 listopada

Dziś w polskich katedrach Nieszporami I Niedzieli Adwentu zainaugurowany został Rok Jubileuszowy 1050-lecia Chrztu Polski, który obchodzić będziemy pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Zapłonęły świece jubileuszowe! Mają nam przypominać światło wiary przyjętej w 966 roku. Parafialna inauguracja będzie mieć miejsce w I Niedzielę Adwentu.

W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie - Zamku już dziś podczas Nieszporów zapłonęła świeca jubileuszowa i w blasku jej płomienia odnowiłyśmy przyrzeczenia chrzcielne. Rozpoczynający się jubileusz, (jak wielu kapłanów nam przypomina, i słusznie), to nie tylko jedynie historia (choć niezwykle ważna!), ale przede wszystkim zadanie na teraźniejszość – nieustanne pogłębianie w nas samych i w całym Narodzie „duchowości chrzcielnej”, pogłębianie naszego związku ze Zbawicielem. Dobrze by się stało, gdyby ten ROK był dla każdego z nas impulsem do refleksji nad swoim życiem wiary, którą otrzymałeś na chrzcie św. - Czy naprawdę wierzysz?, jeżeli tak – to jak żyjesz?; życie sobie – wiara sobie, bo mi się wydaje....? Czy możesz powiedzieć, że przynajmniej starasz się, aby życie =wiara?). Nie jestem samotną wyspą – moje życie ma wpływ na życie innych. Dzisiejszy świat zamykający drzwi przed Bogiem potrzebuje autentycznych świadków wiary, którzy swoim życiem będą wołać za św. Janem Pawłem II: Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi! – bo Bóg jest Miłością! Jeżeli więc jesteś chrześcijaninem – BĄDŹ NIM NAPRAWDĘ! NIE WSTYDŹ SIĘ JEZUSA! MIEJ ODWAGĘ DO NIEGO PRZYZNAĆ SIĘ - ZAWSZE I WSZĘDZIE - SWOIM STYLEM ŻYCIA!

Módlmy się, abyśmy byli mocni w wierze.

 
06-08 listopada

Tegoroczne listopadowe skupienie rekolekcyjne dla kobiet poprowadzili: ks. Józef Kiełpiński oraz ks. Janusz Kowalski. W skupieniu uczestniczyło 44 kobiet z różnych stron Polski, wspólnie rozważaliśmy temat „Cnoty i wady”. Podczas konferencji ks. Józef omawiał cnoty kardynalne.           

Roztropność, którą nazwał „kręgosłupem życia moralnego”. Wskazał również na etapy dochodzenia do tej cnoty: doskonalenie pamięci, umiejętność korzystania z doświadczenia innych, umiejętność przewidywania konsekwencji. Brakiem roztropności są następujące wady (dyspozycje do czynienia zła): lekkomyślność, pospiech, lenistwo. Na drodze naszego rozwoju w cnotach, Bóg wspomaga nas darami Ducha Świętego, zwłaszcza darem rozumu, rady i mądrości. Ważna jest nasza modlitwa poranna, w której prosimy o Bożą pomoc.

Męstwo czyli umiejętność mobilizowania wszystkich sił do czynienia dobra i pokonywania zła. Człowiek odważny nie boi się wypowiadać swojego zdania oraz oceny innych. Wie, że jeżeli stoi po stronie prawdy to Bóg jest z nim. Jeżeli nasze lęki mają wpływ na wolę, staja się wadą: tchórzostwa lub zuchwalstwa.

Umiarkowanie jest konieczne we wszystkich dziedzinach naszego życia, jest wszędzie tam gdzie panuje harmonia. Lepiej powiedzieć jedno słowo za mało, ponieważ zawsze można je dopowiedzieć, niż żałować zbyt wielu słów. Aby zachować cnotę umiarkowania należy być krytycznym wobec samego siebie, korzystać z uwag innych osób. Owocem umiarkowania jest pokój. Złotym środkiem jest poprzestawanie na tym co konieczne.

Sprawiedliwość jako stała i trwała wola oddawania Bogu i bliźniemu tego, co im się należy oraz szacunek dla praw innych. Człowiek sprawiedliwy wyróżnia się prawością swoich myśli i prawością swojego postępowania.

 Należy się modlić o cnoty, dbać aby były wartością w moim życiu oraz weryfikować je podczas rachunku sumienia.

03 listopada

 

W Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim została otwarta Wystawa o Bł. Marii Karłowskiej, Patronce miasta. W fotografii i dokumentach utrwalone zostały ślady historii z Jej życia, apostolskiej pracy oraz ważne dla Kościoła lokalnego wydarzenie, jakim była beatyfikacja Marii Karłowskiej 06.06. 1997 r. w Zakopanem przez, św. dziś, Jana Pawła II oraz przeżywane sześć lat temu nadanie Patronatu dla miasta Jabłonowa.

Otwarci ekspozycji uświetniła część artystyczna, w której życie błogosławionej było słowem - muzyką malowane przez młodzież gimnazjalną, chór Lira oraz siostry pasterki.

Szczególnymi gośćmi tego jesiennego spotkania byli: Ks. Dziekan Grzegorz Tworzewski, Ryszard Bober, Przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Boiński, Starosta Powiatu Brodnickiego, Przemysław Górski, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pom., Krzysztof Kamiński, Przewodniczący Rady Miejskie oraz Radni.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy zechcieli ten jesienny wieczór spędzić razem z nami. Pani Justynie Prajs, dyrektorowi Centrum Kultury i Sportu Bóg zapłać za zaproszenie.

 

Wystawę będzie można obejrzeć do 10 listopada br.

LISTOPAD 2015

 

16-18 października

 

Ocalony pod Damaszkiem

Od Szawła faryzeusza do Pawła dziecka Bożego

 

Pod takim hasłem już po raz kolejny w Centrum Duchowości im. Bł. Matki Marii Karłowskiej odbywały się rekolekcje dla kobiet. W tej drodze towarzyszyli rekolektantkom prowadzący: ks. Artur Szymczyk i siostry pasterki. Grupa 26 Pań, głównie z Polski północnej, rozpoczęła swoją podróż z Szawłem, w piątek wieczorem. W temat rekolekcji wprowadziła nas katecheza ks. Artura. Na niej poznaliśmy bohatera tych rekolekcji - Szawła – prawdziwego faryzeusza, który sam chciał się zbawić, zbierając dobre uczynki i w nich pokładając swoje nadzieje. Już wtedy wiadomo było, że te rekolekcje będą nieprzeciętne i trudne zarazem.

Odpowiedzią na tę katechezę było nabożeństwo oddania swojego życia Jezusowi, oddania Mu wszystkich trudów i radości dnia codziennego. 

Sobota dzień następny, to dalsza podróż z Szawłem, który zbliża się do Damaszku i tam dotyka go niezwykłe doświadczenie, spotkania z żywym Jezusem. To zmienia jego życie i to powinno, jak podkreślał rekolekcjonista, stać się także naszym udziałem. Najpierw zostałyśmy zaproszone do odkrycia i uznania w sobie faryzeusza. W małych grupkach dzielenia- Panie mogły na tyle, ile chciały, podzielić się tym trudnym odkryciem.

Idąc dalej w tej podróży przemianie Szawła w Pawła zatrzymałyśmy się na wspólnej Eucharystii. Ta przemiana, jaką poznawałyśmy na kolejnej katechezie polegała na odkryciu Jezusa jako Zbawiciela, który dał nam zbawienie za darmo na krzyżu i nie trzeba już na nie zasłużyć. To odkrycie Pawła, które powinno być także naszym odkryciem jest kluczowym dla naszego życia, jako Dziecka  Bożego.

Popołudniowy spacer w deszczowej pogodzie do Sanktuarium Bł. M. Karłowskiej, modlitwa i wysłuchanie opowieści o Jej życiu i działalności, bardzo zaostrzyło nasze apetyty, tym bardziej, że przed nami ważne nabożeństwo .

Wieczorem w obecności wystawionego Najświętszego Sakramentu rozpoczęliśmy modlitwę uwielbienia, by tym otworzyć swoje serca na przyjęcie daru uzdrowienia naszych serc, z ran zadanych nam w ciągu życia. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem była także możliwość skorzystania z indywidualnej modlitwy wstawienniczej i doświadczenia miłości Bożej ,która czasem (dosłownie!)zwala z nóg. 

Dzień ostatni – niedziela był podsumowaniem i streszczeniem raz jeszcze tego, co przeżyliśmy na drodze do Damaszku. Powołani bowiem jesteśmy do życia w prawdziwej wolności Dziecka Bożego, które nie wypełnia praw i nakazów Dekalogu i pozostałych przykazań bo musi, ale dlatego, że otrzymawszy już, za darmo zbawienie odpowiada na ten dar niezasłużony swoją miłością i z miłości właśnie chce (słowo klucz) wypełniać przykazania.

Po tej ostatniej konferencji był także czas, aby spotkać się razem i podzielić swoją refleksją po tych rekolekcjach. Wszyscy uznaliśmy, że takie rekolekcje powinien przejść każdy, i tak naprawdę to należałoby je nazwać : I Zjazd Zbawionych.

 

PAŹDZIERNIK 2015

 

23-26 września

 

„Chcę Wam powiedzieć jedno słowo – tym słowem jest radość.”

Papież Franciszek

 

Inspirując się tymi słowami papieża Franciszka, i zachęceni przez przeżywany Rok Życia Konsekrowanego, młodzi konserwowani spotkali się razem na II Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych, by ucieszyć się sobą nawzajem, zobaczyć jak jest nas wiele i by dać zbiorowe świadectwo. Pierwszy taki Kongres odbył się w 2001 roku. Tegoroczny zgromadził młodzież zakonną na Jasnej Górze w liczbie około 1000 osób z Polski i z zagranicy. Były siostry zakonne z różnych zgromadzeń, w całej palecie kolorów i krojów swoich strojów zakonnych, byli bracia i ojcowie z męskich zgromadzeń zakonnych, były w końcu siostry bezhabitowe (mniej rzucające się w oczy) i osoby konsekrowane z Instytutów świeckich. Wisienką, na tym wielosmakowym torcie, była s. Klara – benedyktynka, która jako przedstawicielka zakonów klauzurowych, uczestniczyła wraz z nami w tym święcie młodości. Ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek było piętnaście sióstr z następujących domów: Poznania, Torunia, Jabłonowa, św. Katarzyny i Pniewitego.

Kongres to konferencje, spotkania grupowe, wspólna modlitwa Jutrznią i Nieszporami, czas adoracji Najświętszego Sakramentu, koncert uwielbienia, a na koniec intensywnego dnia - obowiązkowy Apel Jasnogórski.

Tak wielka liczba sióstr i braci przyciągała niekiedy uwagę pielgrzymów - choć przyzwyczajonych do takiego widoku na Jasnej Górze – to chyba nie w tej ilości na raz. Miło było usłyszeć za plecami stwierdzenie jednego z pielgrzymów „a mówią, że młodych nie ma w Kościele…”

Bardzo szybko zawiązała się między młodymi wspólnota. Pięknie prowadzony śpiew przez siostry z podwarszawskich Lasek zachęcał do modlitwy, a spontaniczne reakcje i salwy śmiechu, często przerywały konferencje. Głoszącymi konferencje byli znani szeroko: o. Stanisław Przepierki OP, o. Mateusz Hinc OFMCap, s. Aleksandra Huf SSpS, o. Augustyn Pelanowski OSPPE. Mocnym punktem programu były wspomniane już grupy dzielenia, gdzie w mniejszym gronie można było wymienić się doświadczeniem życia i zobaczyć, że radości i smutki mamy całkiem podobne.

Bezspornie czynnikiem najbardziej integrującym było wspólne oczekiwanie w długiej kolejce po posiłek. Wtedy nawiązywały się dialogi, a po posiłku nawet wspólne tańce. Nikomu nie przeszkadzała pogoda, prawdziwie jesienna, z siąpiącym deszczem.

Ostatni dzień Kongresu był dniem otwartym dla wszystkich, nie tylko dla członków Kongresu. Ten dzień upłynął pod znakiem wspomnienia świętych i męczenników życia konsekrowanego. Tym razem wszyscy przenieśli się na wspólną modlitwę do Archikatedry Częstochowskiej, gdzie po nabożeństwie, wspólnie ze śpiewem na ustach, ruszyli w procesji niosąc relikwie i obrazy świętych założycieli i członków zgromadzeń zakonnych. Procesyjne przejście z Archikatedry na Jasną Górę przez główną ulicę miasta, było doskonałą okazją do zbiorowego świadectwa radości i chluby z powodu powołania do wyłącznej służby Bogu. Kongres zakończyła wspólna Msza Święta pod przewodnictwem abp Celestino Migliore.

 

05 września

 

W duchu wdzięczności Panu Bogu za dar życia Bł. Matki Marii Karłowskiej, w 150. rocznicę Jej urodzin, w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny i bł. Marii Karłowskiej w Smogulcu, w której 08.10. 1865 r. Błogosławiona przyjęła chrzest św. przyjmując imiona Maria Leonarda Rozalia została odprawiona o godz. 11.00 Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Abpa Henryka Muszyńskiego, Prymasa Seniora.

Wspólnie z Arcybiskupem współcelebransami byli: ks. kan. Michał Kostecki – dziekan kcyński, ks. dr Grzegorz Tworzewski – dziekan dekanatu jabłonowskiego, ks. Roman Lidziński – proboszcz gołaniecki i ks. prałat Jan Kufel. Wszystkich obecnych na tej szczególnej uroczystości powitał miejscowy proboszcz ks. Andrzej Gierszyński, wśród których byli m.in. Mieczysław Durski, burmistrz Miasta i Gminy Gołańcz, Przemysław Górski - burmistrz miasta Jabłonowo Pomorskie wraz ze swoim zastępcą Jędrzejem Kucharskim i przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Kamińskim. Swoje sztandary wystawiły szkoły smoguleckie a także szkoły w Żninie i Dobieszewie, którym patronuje Bł. M. Karłowska oraz prowadzone przez nas Gimnazjum w Poznaniu. Oprócz zaproszonych gości świątynię bardzo licznie wypełniły siostry pasterki z poszczególnych domów zakonnych.

Siostry bardzo czynnie włączyły się w oprawę liturgiczną tej uroczystości. O piękno liturgii od strony muzycznej zadbały siostry z Żołędowa natomiast nowicjat przygotował czytania podczas Mszy św., Modlitwę Powszechną odczytała sekretarka generalna, s. Flawia Paciorek. Wśród darów ofiarnych przyniesionych do Ołtarza Pańskiego znalazły się wypieki liturgiczne naszej poznańskiej opłatkarni oraz przyniesiona przez przedstawiciela szkoły w Żninie stuła z motywem Dobrego Pasterza i Bł. Marii Karłowskiej.

Miłym akcentem uroczystości była krótka refleksja o Błogosławionej, którą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobieszewie wyraziły w formie wierszowanej po zakończonej Mszy św.

Matka Generalna Gracjana Zborała, dziękując wszystkim za obecność i wspólną dziękczynną modlitwę powiedziała mi.in.: „Dziękując dzisiaj Panu Bogu za dar Jej narodzin i życia, dziękujemy również za środowisko rodzinne i parafialne, w którym wzrastała, co – szczególnie w naszych czasach - jest tak bardzo ważne. Dziękujemy – i prosimy przez wstawiennictwo Błogosławionej Patronki o wierzące, zdrowe, trwałe rodziny, nie lękające się przekazywać swoim dzieciom autentycznego dobra i prawdziwych wartości. Bo w takich rodzinach mogą wzrastać nowi ludzie - na miarę Błogosławionej Marii Karłowskiej”.

Uroczystość została zakończona uczczeniem Relikwii naszej Błogosławionej Matki.

 

WRZESIEŃ 2015

 
27-28 lipca

Nad Wzgórzem jabłonowskim zabrzmiało: „Któż jak Bóg”. Do Domu Generalnego naszego Zgromadzenia w Jabłonowie - Zamku przybył św. Michał Archanioł w znaku swej Cudownej Figury z Gargano, pod troskliwą opieką kustosza br. Andrzeja Zimnego, michality. W Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej, wielkiej czcicielki św. Michała Archanioła, tej, która krótko przed odejściem do Domu Ojca obrała Go Patronem i Pomocnikiem całego Zgromadzenia, Najchwalebniejszego Księcia Zastępów Niebieskich powitała w otoczeniu sióstr, podopiecznych i parafian Przełożona Generalna Zgromadzenia, m. Gracjana Zborała. Do tego pięknego spotkania przygotowywałyśmy się dziewięciodniową nowenną, by następnie z radością trwać na całodobowej modlitwie u stóp św. Michała Archanioła. Kulminacją modlitewnego czuwania była Ofiara Mszy św. Żegnając Cudowną Figurę i dziękując za ten czas łaski dany nam od Boga, Przełożona Generalna ponownie oddała pod czułą i skuteczną opiekę Archanioła całe Zgromadzenie i wszystkie jego dzieła, podopieczne, kapłanów, pracowników i dobroczyńców Zgromadzenia oraz wszystkich gromadzących się w jabłonowskim Sanktuarium. Zewnętrznym znakiem powierzenia się opiece św. Michała Archanioła było przyjęcie Jego szkaplerza.

Galeria zdjęć

LIPIEC 2015

 

29 czerwca

 

Pierwsze dni wakacji. Zanim dzieci uczęszczające do naszej świetlicy wyruszyły na wakacyjne wędrówki, wspólnie odwiedziliśmy w Rulewie Park Linowy. Pobyt w Parku Linowym był dla najmłodszych jak i dla starszych dzieci wspaniałą rozrywką na świeżym powietrzu. Na najmłodszych czekał duży plac zabaw oraz przygoda w postaci wspinaczki na drzewo z profesjonalnym zabezpieczeniem. Ponadto, dzieci mogły wyhasać się na trampolinie a niespożyte zasoby energii wyskakać na eurobungee. Dzieci z radością pokonywały zieloną trasę z kolorowymi przeszkodami rozmieszczonymi pomiędzy drewnianymi domkami na drzewach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się mini zagroda ze zwierzętami, które dzieci mogły same dokarmiać.

Dla starszych również nie brakowało atrakcji. Dzieci miały za zadanie pokonać po dwie trasy z przeszkodami rozwieszonymi między drzewami. Wcześniej oczywiście przeszły obowiązkowe szkolenie pod okiem instruktora również w profesjonalnym zabezpieczeniu. A potem już tylko wspaniała zabawa w pokonywaniu wysokościowego toru przeszkód.

Niezapomniane wrażenie dla starszych dzieci stanowiła też wspinaczka na 16 metrowe drzewo oraz Zjazd Tyrolski – na początek wejście po 14 metrowej drabince na platformę, a następnie zjazd w dół nad parkowym jeziorem.

W drodze powrotnej na naszych milusińskich czekała jeszcze jedna mała przyjemność: rejs statkiem wycieczkowym po Wiśle w Grudziądzu a potem smakowite frytki w KFC w Alfie.

Po roześmianych buźkach dzieci widać było, że wakacyjna wycieczka, typowo rekreacyjna, bardzo się udała!

Wyjazd został sfinansowany ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

20 czerwca

Obory – niewielka miejscowość położona wśród pól na ziemi kujawsko – pomorskiej. Góruje nad nią wzniesiony na wzgórzu klasztor OO. Karmelitów z XVII w. oraz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej ze słynącą łaskami Pietą ozdobioną papieskimi koronami. W każdą sobotę odbywają się tutaj modlitewne Wieczerniki, w których uczestniczą pielgrzymi z całej Polski.

W tym dniu parafia OO. Karmelitów otrzymała nową orędowniczkę przed Panem Bogiem – Matkę, która rozumie wszystkie ludzkie sprawy – te radosne, ale i te najtrudniejsze, zawikłane, po ludzku przegrane – Bł. Marię Karłowską, której relikwie zostały przekazane dla Sanktuarium podczas Mszy św. przez Siostry Pasterki. Inicjatorką wprowadzenia relikwii Błogosławionej do oborskiej świątyni była Pani Małgorzata Pisiewicz – nauczycielka z Jabłonowa Pomorskiego, która wraz z mężem ufundowała również piękny relikwiarz. Krótkie słowa o Błogosławionej skierowała do licznie zgromadzonych wiernych s. Flawia Paciorek.

***

W tym dniu Dom Generalny świętował Diamentowy (60 lat!) Jubileusz życia zakonnego s. Rufiny Drzażdżyk oraz Żelazny, tj. 65 – lecie profesji s. Mieczysławy Lewandowskiej. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył ks. bp. Józef Szamocki w asyście 7 kapłanów. W modlitwę dziękczynną Jubilatek, a później w radość dzieloną przy stole włączyły się nasze siostry z różnych domów w Polsce oraz zaproszeni goście.

Galeria zdjęć

9 czerwca

 

W Dworze Artusa w Toruniu, podczas uroczystej XV Gali Wręczenia Nagród Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego na ręce Przełożonej Generalnej naszego zgromadzenia m. Gracjany Zborały przekazana została nagroda Marszałka dla Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej za rok 2014 w kategorii: Działalność społeczna i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka. Podkreślono wkład zgromadzenia w zakresie pracy na polu oświatowo - opiekuńczo –wychowawczym w myśl przyświecającego zgromadzeniu hasła „Szukać i zbawić to co zginęło”.

7 czerwca

 

W Jabłonowie – Zamku na tle XIX - wiecznego pałacu, odbył się I Festiwal Piosenki Maryjnej pod honorowym patronatem Przełożonej Generalnej naszego zgromadzenia m. Gracjany Zborały, Starosty Brodnickiego Piotra Boińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowa Pomorskiego Przemysława Górskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Kamińskiego. Konkurs został zorganizowany przez Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłonowie Pom. – Panią Justynę Prajs. Festiwal poprzedziła Msza św. w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej. Na scenie wystąpiło ok. 170 osób: soliści, chóry, zespoły. Laureaci konkursu otrzymali Dyplomy i nagrody z rąk Burmistrza naszego miasta, Przewodniczącego Rady Miejskiej i s. Flawii. Dodatkowym wyróżnieniem nagrodzono najmłodszą uczestniczkę festiwalu: Lenę Karaś.

W przerwie festiwalu, podczas narady Jury, nastąpiło rozstrzygnięcie rejonowego konkursu literacko – plastyczno- multimedialnego pod hasłem: „Miłość wymaga czynu” –Bł. Maria Karłowska. Organizatorem konkursu było Gimnazjum im. M. Kopernika w Jabłonowie Pomorskim.

Galeria zdjęć

5-6 czerwca

 

06 czerwca w naszym zgromadzeniu obchodzimy liturgiczne wspomnienie Bł. Marii Karłowskiej, ustanowione przez św. Jana Pawła II. Co roku obchody te mają charakter wyjątkowo uroczysty. Staramy się przeżywać ten dzień w radosnym dziękczynieniu za dar wyniesienia na ołtarze naszej Założycielki oraz ustanowienia Jej Patronatu nad miastem Jabłonowo Pomorskie. W tym roku świętowałyśmy 18. rocznicę beatyfikacji i 6 –lecie opieki Błogosławionej nad naszym miastem. Uroczystości poprzedziła nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie – Zamku, w którą włączyły się Matki Różańcowe i Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego z parafii pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim oraz Koło Gospodyń Wiejskich i Matki Różańcowe z parafii pw. Św. Wojciecha.

Przeżywany Rok Życia Konsekrowanego stał się okazją, by zaprosić do udziału w naszym świętowaniu siostry zakonne diecezji toruńskiej oraz pelplińskiej. Wyrażamy naszą wdzięczność i radość, że tak licznie odpowiedziały siostry obu diecezji na nasze  zaproszenie. Zgromadzone w Diecezjalnym Sanktuarium na Wzgórzu Bł. Marii Karłowskiej, razem z zaproszonymi gośćmi, a wśród nich: z Przewodniczącym Sejmiku Woj. Kujawsko-Pomorskiego Ryszardem Boberem, Starostą w Brodnicy Piotrem Boińskim i przedstawicielami władz samorządowych, złożyliśmy Bogu dziękczynienie za udzielone zgromadzeniu i miastu łaski, uczestnicząc we Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył ks. prałat Marian Szczepiński z diecezji pelplińskiej. Po zakończonej Eucharystii i posileniu ciała, wszyscy zaproszeni mieli możliwość nawiedzenia Sali Pamięci poświęconej Bł. Matce Marii Karłowskiej, zapoznać się w plenerze z historią zgromadzenia zaprezentowaną w antyramach oraz pospacerować alejkami niedawno zrewitalizowanego parku, stanowiącego urocze otoczenie XIX - wiecznego pałacu, w którym mieści się Sanktuarium. W godzinach popołudniowych wszystkie siostry wysłuchały konferencji wygłoszonej przez ks. kan. dr Tomasza Tułodzieckiego z diecezji toruńskiej i wzięły udział w Nieustannej Nowennie do Bł. Matki Marii zakończonej uczczeniem Jej relikwii.

Klamrą zamykającą to radosne wydarzenie był koncert: Jazz & musical na Zamku, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Na scenie wystąpili: wokal – Anna Grzelak i Krzysztof Iwaneczko przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego, gitar i perkusji. Koncert poprowadził Maciej Puto – Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Na koncercie byli obecni m.in.: Przewodniczący Sejmiku, Starosta brodnicki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowa Pom. Przemysław Górski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kamiński, przyjaciele zgromadzenia.

Za wszystko Bogu niech będą dzięki. Dziękujemy również Wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować to piękne modlitewne i rekreacyjne spotkanie.

Galeria zdjęć

03 czerwca

 

W kościele pw. św. Józefa w Toruniu u OO. Redemptorystów, podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, transmitowanej przez Radio Maryja, s. Flawia Paciorek, w krótkim rozważaniu przypowieści o Dobrym Pasterzu, poszukującym zagubionej setnej owieczki (Łk 15, 1-7), przybliżyła wiernym duchowość naszego zgromadzenia, któremu przyświeca ewangeliczne hasło: „szukać i zbawić, to co zginęło”. W ramach Roku Życia Konsekrowanego poszczególne zgromadzenia zakonne diecezji toruńskiej podczas tego nabożeństwa Maryjnego mają możliwość zaprezentować swój charyzmat.

CZERWIEC 2015

 

30 maja

 

W ramach obchodów Roku Życia Konsekrowanego siostry diecezji toruńskiej przeżywały swój miesięczny dzień skupienia u stóp Matki Bożej Rywałdzkiej. Wszystkich obecnych bardzo serdecznie powitał Gwardian OO. Kapucynów i proboszcz w jednej osobie o. Andrzej Makowski, który przedstawił historię świątyni i klasztoru rywałdzkiego, w którym komuniści więzili Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz przybliżył kult Matki Bożej Rywałdzkiej. Następnie śpiewem Litanii Loretańskiej wszyscy obecni uczcili Maryję, Matkę Jezusa, w tej świątyni czczonej również pod nazwą Matki Bożej Cygańskiej. Kulminacją dnia była przeżywana Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Józefa Szamockiego, po której był czas poświęcony na ubogacenie się charyzmatami poszczególnych zgromadzeń przy kawie i ciastku. Dzień skupienia zakończył się wspólnym odśpiewaniem Nieszpór, podczas których rozważanie nad Słowem Bożym poprowadził ks. kan. dr Tomasz Tułodziecki.

 

Tego dnia na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Caritas Diecezji Toruńskiej. W Festynie wzięło udział kilkanaście tysięcy dzieci, na które czekało blisko 300 przeróżnych atrakcji. Dzięki środkom z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, z których sfinansowano przewóz, w tej wspaniałej zabawie mogły uczestniczyć dzieci ze świetlicy im. Bł. Marii Karłowskiej przy Zgromadzeniu Sióstr Pasterek w Jabłonowie – Zamku.

25 maja

 

„Wybierz się, wybierz się razem z nami na wspaniały pielgrzymkowy szlak...”

To już drugi raz z parafii św. Wojciecha w Jabłonowie – Zamku wyruszyła piesza pielgrzymka do Matki Bożej Wardęgowskiej, pod duchową opieką ks. proboszcza Janusza Kowalskiego. Znaczną część grupy pielgrzymów stanowiła młodzież gimnazjalna oraz siostry pasterki i nowicjat. Pielgrzymi szlak prowadził początkowo ulicami miasta (pilotowani przez Policję – dziękujemy!), a potem ścieżyną przez las i drogami polnymi, wśród zielonych i obsypanych żółtym kwieciem rzepaku pól – było pięknie! Pielgrzymom towarzyszyła modlitwa i radosny śpiew z lekkimi pląsami przy akompaniamencie gitar. W Góralach i Ostrowitem chwilka odpoczynku, skorzystanie z poczęstunku przygotowanego przez parafian u ks. proboszcza Michała Napierały (dziękujemy!) i ostatni odcinek do pokonania. W Wardęgowie pielgrzymi nawiedzili figurę Matki Bożej i o godz. 17.00 uczestniczyli we Mszy św. odpustowej, której przewodniczył ks. kan. Wiesław Pacak, proboszcz parafii pw. Jezusa Miłosiernego w Brodnicy.

Galeria zdjęć

 

16 maja

 

Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej było świadkiem pięknego wydarzenia – cztery nasze siostry: s. przełożona Konsolata Sulowska, s. Gwidona Kostrzewa, s. Agnieszka Leżańska i s. Beata Gniewek przeżywały złoty jubileusz Profesji zakonnej. Mszy św. dziękczynnej z licznym udziałem sióstr i zaproszonych gości przewodniczył kanclerz kurii toruńskiej ks. prał. dr Andrzej Nowicki. Jubilatki w mirtowych wiankach i z płonącą świecą w ręku odnowiły swoje śluby zakonne oraz ponowiły przyrzeczenie poświęcenia się dla nawrócenia grzeszników, co jest związane z duchowością naszego zgromadzenia. Potem były kwiaty i szeroki wachlarz podziękowań złotych Jubilatek.

Galeria zdjęć

MAJ 2015

 

26 kwietnia

 

W niedzielę Jezusa Dobrego Pasterza, o godzinie 12.30 uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Kostki na Winiarach w Poznaniu świętowałyśmy obchody następujących rocznic:

Ø 120 - lecia powstania Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, a jednocześnie pierwszego Domu Dobrego Pasterza w Poznaniu na Winiarach;

Ø 15. rocznicy powstania Gimnazjum im. Bł. Marii Karłowskiej i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt.

Uroczystość nasza była szczególna, bo to właśnie na poznańskiej ziemi bł. Maria zdefiniowała zarówno apostolstwo, jak i reguły funkcjonowania nas - jako rodziny zakonnej.

Świątynia parafialna pięknie udekorowana kwiatami, zgromadziła duże grono kapłanów, sióstr zakonnych oraz parafian. Ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak zaprezentował w homilii głównie sylwetkę i posłannictwo bł. Marii, poznanianki nie z urodzenia ale z woli Boga i konieczności dla miasta, niezwykle potrzebnej kiedyś i dziś. Nas, pasterki, jej naśladowczynie, krótko ale znacząco zachęcił do trwania w wierności charyzmatowi: warto być pasterką, aby choć jednemu człowiekowi dopomóc do zbawienia.

Piękno przeżywanej Liturgii podkreślił śpiew Słowików Poznańskich - chóru chłopięco - męskiego Filharmonii Poznańskiej.

Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni  na wspólne świętowanie w ogrodach Domu Macierzystego.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się foto-historia tego Domu, zaprezentowana na 13 obrazach ustawionych na sztalugach.

Uroczystości zostały poszerzone o program artystyczny, przygotowany przez uczennice Gimnazjum im bł. Marii Karłowskiej, po którym życzenia i gratulacje z okazji przeżywanych jubileuszy złożyli Zgromadzeniu zaproszeni goście.

19 kwietnia

W trzecią niedzielę wielkanocną w domu zakonnym w Żołędowie (diecezja bydgoska) zgromadzenie nasze świętowało 120 lat swego istnienia. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie Ks. Jarosław Kubiak, homilię wygłosił O. Dariusz Andrzejewski, Prowincjał Zgromadzenia Ducha Świętego. Myślą przewodnią homilii był Jezus Dobry Pasterz, który jest naszym najlepszym Przewodnikiem przez życie. Podkreślił, że człowiek potrzebuje w życiu przewodników. Jeżeli odrzuci Boga, na Jego miejscu pojawią się stworzone przez człowieka bożki. Jeżeli chcemy należeć do owczarni Dobrego Pasterza, musimy porzucić fałszywych pastuchów i iść drogą Bożych przykazań, którą wskazuje nam Dobry Pasterz.

We Mszy św. uczestniczyli zaproszeni goście, a wśród nich liczni kapłani, władze lokalne i najbliżsi sąsiedzi – przyjaciele i dobroczyńcy oraz siostry z różnych naszych domów. Słowa uznania w kierunku Przewielebnej Matki Generalnej oraz  Przełożonej Domu Żołędowskiego, Dyrektorki Przedszkola i Domu Samotnej Matki w jednej osobie – s. wikarii generalnej Fides Lemanczyk - za wszystko, co czynią siostry dla lokalnej społeczności, złożyli: Przewodniczący Rady Gminy Osielsko – Benedykt Leszczyński, P. Maryla Jończyk – kierownik Zespołu ds. Oświaty, która reprezentowała wójta gminy Osielsko, dyrektor żołędowskiego Gimnazjum – p. Ewa Kraska oraz Nadleśniczy – p. Krzysztof Sztajnborn.

Po zakończonej Eucharystii dzieci z grupy „Bratki” Przedszkola Dobrego Pasterza zaprosiły wszystkich uczestników uroczystości na montaż słowno-muzyczno-taneczny pt.: „Bł. Maria Karłowska – Matka zagubionych”. Ukazały w nim życie i działalność naszej Założycielki, a pięknie wyrecytowane wiersze i piosenki okrasiły tańcami wspólnoty „Radość paschalna”.

KWIECIEŃ 2015

 
21 marca

W sobotę w południe Mszę świętą w kaplicy zakonnej w Pniewitem z okazji 80. rocznicy śmierci bł. Marii Karłowskiej (24 marca 1935 roku w Pniewitem) oraz 90 – lecia powstania domu pniewickiego, celebrował Ks. Biskup Toruński Andrzej Suski, w asyście kapłanów, którzy współpracują z naszym Zgromadzeniem. Wcześniej Nowicjuszki przewodniczyły rozważaniom radosnej części Różańca św. W liturgię wprowadziły nas pieśni: „Zaufaj bez reszty Maryi” oraz śpiew do Błogosławionej Matki Marii „Spośród wielu polskich dusz przez Boga, Mario, wybrana”.

Świętujemy – jak zaznaczył Ks. Biskup – 80-tą rocznicę urodzin dla Nieba bł. Marii Karłowskiej, dziękując Panu Bogu za dar życia i za beatyfikację, której dokonał św. Jan Paweł II w Zakopanem 6 czerwca 1997 roku. Serdeczne słowa powitania Ks. Biskup skierował do koncelebransów, domowników, licznego grona przybyłych sióstr pasterek i gości.

W homilii, w nawiązaniu do Ewangelii wg św. Łukasza o zagubionej owcy, padły 3 słowa klucze: zagubienie, odnalezienie, radość. Wszyscy gubimy się – zaznaczył Pasterz - ale Pan Bóg zawsze raduje się, jeśli pozwolimy się odnaleźć. Mówiąc o świętości, która jest nam dana i zadana, Ks. Biskup za św. Janem Pawłem II przypomniał, że „świętość to wysoka miara zwyczajnego życia chrześcijańskiego”. A tą miarą jest wzrastanie w miłości. Matka Maria stała twardo na ziemi, a jednocześnie była blisko Boga. Gospodarstwo miała wzorowe po to, aby nikt potrzebujący nie odszedł bez wsparcia. „Niech będzie uwielbiony Bóg w swoich aniołach i swoich świętych”.

Błogosławieństwo pasterskie na zdobywanie świętości w codzienności przyjęliśmy z radością. Słowa wdzięczności Jego Ekscelencji za obecność i przewodniczenie Eucharystii wyraziła przełożona domu s. Katarzyna Kownacka. Ks. Biskup Andrzej złożył podziękowanie na ręce Matki Generalnej Gracjany Zborała.

Oprawę liturgiczną ubogacił chór „Lisewianie” - Pana organisty Jana Łukaszewskiego z Bartlewa oraz śpiew naszych Wychowanek, przygotowany przez p. Leszka Milińskiego, które wykonały pieśni o Matce Założycielce.

W Sali Pamięci poświęconej bł. Matce Marii Ks. Biskup z uczestnikami Eucharystii odmówił modlitwę o nowe powołania i wpisał się do pamiątkowej Księgi.    

Potem była wspólna Agapa i radosne świętowanie oraz spotkanie z Wychowankami w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek.

Boski Dobry Pasterzu, Tobie, Twej Niepokalanej Matce i świętemu Józefowi zawierzamy owoce modlitewnego dziękczynienia w domu, gdzie błogosławiona Maria Karłowska po trudach ofiarnego życia odeszła do Pana. Radujemy się i prosimy o Jej kanonizację. Nowennę dziękczynno - błagalną odprawiamy w każdy piątek o godz. 18.30 w naszej kaplicy. Zapraszamy.

01 marca

 

W pierwszą niedzielę marca na zaproszenie Księdza Proboszcza Marka Wery gościłyśmy w parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach. W Roku Życia Konsekrowanego oraz w czasie, w którym zgromadzenie nasze świętuje 120 lat swego istnienia, mogłyśmy wiernym tej parafii przybliżyć charyzmat naszego zgromadzenia. Parafianie bardzo chętnie skorzystali z przygotowanych przez nas folderów modlitw do Bł. Marii Karłowskiej, książek a także różańców z relikwiami III stopnia Założycielki zgromadzenia. Składamy serdeczne Bóg zapłać Księdzu Proboszczowi i Parafianom za życzliwość i gościnność z jaką się spotkałyśmy.

MARZEC 2015

 

17 lutego

 

W województwie kujawsko-pomorskim trwają ferie zimowe. Chociaż aura zimowa nie dopisuje, to jednak udało nam się z dziećmi ze świetlicy w Jabłonowie-Zamku skorzystać ze sztucznego lodowiska w Parku Miejskim w Grudziądzu. Przez dwie godziny chłopcy i dziewczęta przy płynącej z głośników muzyce mogli cieszyć się jazdą na lodzie. Nasza zimowa wyprawa do Grudziądza zakończyła się wizytą w McDonaldzie. Wyjazd został sfinansowany ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie.

15 lutego

Zakończyły się rekolekcje dla dziewcząt trwające od 12 lutego w Centrum Duchowości Bł. M. Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku. „Pan mnie strzeże – czy w to wierzę?” – takie pytanie zostało postawione dziewczętom, rozpoczynającym swoje kilkudniowe trwanie przed Panem. Pomocą w odpowiedzi na nie były konferencje wygłaszane przez ks. Piotra Pruskiego z Tczewa, spotkania w grupach z udziałem sióstr pasterek oraz indywidualne i wspólne adoracje Najświętszego Sakramentu. Dziewczęta mogły również skorzystać z Sakramentu Pokuty. Każdego dnia cały dom wypełniał się radosnym śpiewem ok. 40 uczestniczek rekolekcji, które gromadziły się w „szkole” śpiewu. Dziewczęta tworzyły bardzo zgraną i radosną grupę. Dlatego tak trudno było się ze sobą rozstać gdy trzeba było powrócić do swoich domów.

02 lutego

 

W tym dniu w Kościele św. obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, a także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu o godz. 10.00 pod przewodnictwem ks. bpa ordynariusz Andrzeja Suskiego odprawiona została Msza św., w której uczestniczyły osoby konsekrowane, kapłani diecezjalni, seminarzyści oraz wierni świeccy. Była obecna również duża gromadka naszych sióstr, które przyjechały świętować z różnych domów diecezji toruńskiej. Po homilii wszyscy bracia i siostry, trzymając w ręku zapalne świece odnowili śluby zakonne.  Dodatkowym akcentem tego dnia były stoiska z folderami, obrazkami, książkami itp. przygotowane przez poszczególne zgromadzenia w Kaplicy Szkolnej u OO. Redemptorystów przy kościele parafialnym pw. Św. Józefa. Wierni po Mszach św. mieli możliwość spotkać się i porozmawiać z braćmi i siostrami, poznać charyzmat, duchowość poszczególnych zgromadzeń. Prezentacja zgromadzeń bardzo pięknie została przygotowana również graficznie przez OO. Redemptorystów w nawach kościoła: obraz założyciela i krótka notatka charakteryzująca dane zgromadzenie. Wszystko w jednakowym stylu, kolor – sepia.

Obchody tego radosnego dnia zakończyły się wspólnym obiadem i miłą pogawędką przy kawie i ciastku.

LUTY 2015

 

28 stycznia

 

W środowe popołudnie w świetlicy im bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku odbyła się zabawa karnawałowa. Tego dnia wszystkie dzieci przeobraziły się w piękne księżniczki i dostojnych książąt. Zaproszone zostały na dwór króla Maciusia I, który zdecydował się przekazać królestwo w godne ręce. Aby wyłonić przyszłego króla i królową wszyscy zaproszeni goście zostali poddani próbom. Najpierw musieli się wykazać znajomością, jakimi cechami powinien odznaczać się przyszły władca, a następnie w kolejnych  próbach (które miały charakter konkursów) u pretendentów do tronu królewskiego sprawdzana była: zręczność, uczciwość, umiejętność współpracy, poczucie piękna, opanowanie. Na koniec księżniczki i książęta, rozwiązując Quiz dotyczący różnych zachowań ludzkich, przez podanie prawidłowej odpowiedzi mogli na swoje konto wpisać punkt jako władcy sprawiedliwego, odważnego, skromnego/pokornego, dobrego, odznaczającego się kulturą osobistą i miłosiernego, a także zatroskanego o zbawienie własnej duszy. O wyborze następcy tronu decydowała nie tylko liczba zwycięstw, ale także postawa danej osoby w trakcie całej zabawy karnawałowej. Wszyscy zaproszeni goście w głosowaniu tajnym wybrali królową i króla. Para królewska zajęła przy stole honorowe miejsca i wszyscy rozpoczęli radosne ucztowanie.

Zabawa dla dzieci została przygotowana dzięki środkom z Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie

18 stycznia

 

W niedzielne popołudnie, o godz. 14.00 w Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie-Zamku odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu dziewczęcej scholi z Rypina, którą przygotowała s. Krzysztofa Kujawska. 12 osobowa grupa dziewczynek przy akompaniamencie skrzypiec i instrumentu klawiszowego wykonała wiązankę dobrze znanych kolęd. Rodzice dzieci i cała nasza wspólnota chętnie włączyła się w to radosne kolędowanie. Na koniec nasze małe artystki nagrodzone zostały oklaskami i słodyczami, które otrzymały ze słowem podziękowania od Matki Generalnej Gracjany Zborała.

09 stycznia

 

W jabłonowskim zamku gościłyśmy scholę dziecięcą z kościoła pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim, którą prowadzi s. Dominika Moczyńska. Ponad 30 osobowa grupa dzieci wystąpiła przed naszą wspólnotą w Sanktuarium Błogosławionej Marii Karłowskiej z programem Bożonarodzeniowym, który obfitował w kolędy i pastorałki. Dziewczynki zostały obdarowane przez Matkę Generalną Gracjanę Zborała słodkościami i zakończyły swój występ bisem.

06 stycznia

 

Po raz pierwszy przez nasze miasto Jabłonowo przeszedł pochód Trzech Króli. Przemarsz rozpoczął się od Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pom. Wszyscy zebrani zostali powitani przez ks. dziekana Grzegorza Tworzewskiego, Burmistrza Przemysława Górskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Krzysztofa Kamińskiego. Cieszyło nas, że były obecne dzieci i młodzież, również poprzebierani w pasterzy i królów. Pan Burmistrz obdarował wielu uczestników królewskiego orszaku koronami i z kolędą na ustach wszyscy ruszyli w kierunku kościoła pw. Chrystusa Króla. W tłumie dało się dostrzec także pszczelarzy w swoich kapeluszach z podkurzaczami pasiecznymi. Pochód Trzech Króli zakończył się w kościele Mszą św., w której uczestniczyło mnóstwo koronowanych głów!

Pierwszy krok już zrobiony. Mamy nadzieję, że z każdym rokiem nasz orszak będzie liczniejszy i bogatszy w treść.

 

STYCZEŃ 2015 r.

2015 rok